کریمی‌قدوسی در گفت‌وگو با ایسنا:

مشکلات انتخابات ریاست جمهوری با طرح مجلس حل می‌شود

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب رسانه ها / یکشنبه ۱۶ شهریور ماه ۱۳۹۹ / 0 نظر

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح مجلس برای اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری گفت: من اعتقاد دارم که این طرح مناسبی است، با اجماع در صحن مطرح می‌شود، رای می‌آورد و به این وسیله مشکلات انتخابات ریاست جمهوری حل خواهد شد.

جواد کریمی قدوسی در گفت‌وگو با ایسنا درخصوص طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: در ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات توسط مقام معظم رهبری به دولت، تعریف رجل سیاسی به عهده شورای نگهبان و قانون اساسی گذاشته شده، شورای نگهبان نیز مفهوم رجل سیاسی را محققانه با فرصت لازم و کافی تعریف کرده و به لحاظ قانونی هیچ‌گونه ابهامی در تعریف رجل سیاسی، مکتبی، مدیر و مدبر وجود ندارد.

وی افزود: شورای نگهبان رجل سیاسی را شخصیتی معرفی می‌کند که در طول زمان، مواضع سیاسی آن فرد در چارچوب آرمان‌های انقلاب اسلامی و مبانی جمهوری اسلامی، چه در داخل و چه در منطقه و سطح بین‌الملل، مواضع بسیار شفاف و انقلابی داشته باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی همچنین در خصوص ویژگی‌های رجل مذهبی بیان کرد: رجل مذهبی هم شخصیتی معرفی شده که در بین ملت به داشتن غیرت دینی و دفاع از احکام الهی و مبانی اسلامی مشهور باشد.

کریمی قدوسی خاطرنشان کرد: همچنین از تعریف شورای نگهبان چنین برمی‌آید که ویژگی مدیر و مدبر بودن به فردی اطلاق می‌شود که در طول این ۴۰ سال، در عرصه‌های مختلف مدیریت، توانایی خود را بروز داده باشد و قدرت اداره کشور را در صورت رای آوردن داشته باشد.

وی با بیان اینکه مجلس یازدهم در طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری نیز خواسته است تعریف رجل سیاسی را کمی تعدیل کند، عنوان کرد: در تعریفی که مجلس در این طرح از رجل سیاسی ارائه داده است نیز تقریبا از همان تعریف شورای نگهبان تبعیت شده است، اما اگر تعریفی که مجلس ارائه داده نقصی داشته باشد، شورای نگهبان آن را رد می‌کند و مجلس باید این قسمت را اصلاح کند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در غیر این صورت این بخش از طرح اصلاح قانون انتخابات حذف خواهد شد،‌ ضمن اینکه تعریف رجل مذهبی و سیاسی نیازی هم به قانون‌گذاری مجلس ندارد، چراکه طبق حکم رهبری، شورای نگهبان این مفهوم را تعریف کرده است و حتی هنگامی هم که این طرح نوشته شد، نظر من این بود که مفهوم رجل سیاسی و مذهبی در تعاریف شورای نگهبان وجود دارد و ضرورت ندارد در این طرح هم مطرح شود و ما باید مشکلاتی که در مسیر ثبت‌نام ریاست‌جمهوری وجود دارد را در مطرح کنیم.

کریمی گفت: من اعتقاد دارم که این طرح، طرح مناسبی است و با اجماع در صحن مطرح و رای می‌آورد و به این وسیله مشکلات انتخابات ریاست جمهوری حل خواهد شد.

در طرح پیشنهادی مجلس قطعا تغییراتی صورت می‌گیرد

همچنین نصرالله پژمانفر، نماینده مردم مشهد و کلات و از دیگر امضا کنندگان این طرح در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص ابهامات طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در تعریف رجل سیاسی و مذهبی بیان کرد: این طرح یک طرح اولیه است و قطعا تغییراتی در آن صورت خواهد گرفت.

وی افزود: یکی از مسائل این طرح همین روشن نبودن تعریف رجل سیاسی و مذهبی است و امیدواریم که در نهایت با بررسی این طرح در کمیسیون شوراها، این قبیل ابهاماتی که در این طرح موجود است، حل شوند. اما تنها مشکل انتخابات ریاست جمهوری این مسائل نیست و نکات دیگری نیز وجود دارد که در این طرح سعی شده در جهت حل آنها اقدام شود.

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=2357

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.