کریمی‌قدوسی در گفتگو با آنا:

عربستان شروط یمنی‌ها را می‌پذیرد/ هنوز نیروی دریایی انصارالله وارد جنگ نشده است

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب رسانه ها / شنبه ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۸ / 0 نظر

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که امارات تمام خواسته‌های یمن را پذیرفته و عربستان هم شروط یمن را می‌پذیرد، گفت: هنوز نیروی دریایی انصارالله یمن وارد کارزار نشده است.

جواد کریمی قدوسی در گفتگو با خبرنگار حوزه مجلس گروه سیاسی خبرگزاری آنا، با اشاره به این‌که سعودی‌ها نمی‌خواهند شکست در یمن را بپذیرند، اظهار کرد: واقعیت میدانی، منطقه‌ای و بین‌المللی این است که عربستان دیگر نمی‌تواند به جنگ در یمن ادامه دهد، بنابراین دنبال برون رفت موفق و پیروزمندانه از باتلاق یمن است، از سوی دیگر آمدن به سمت ایران برایشان سخت است چرا که بیشترین دشمنی را با ملت و نظام ایران داشتند.

وی با تأکید بر این‌که آل‌سعود نمی‌خواهد این را عنوان کند که مجبور شده از ایران کمک بخواهد، افزود: لذا بلافاصله بعد از دیدار عمران خان با مقام معظم رهبری، مشاور وزیر خارجه سعودی می‌گوید که عربستان درخواست مذاکره از ایران نکرده است!

فداکاری عادل‌الجبیر برای حفظ آبروی سلمان

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که عادل‌ الجبیر وزیر امور خارجه عربستان برای این‌که بار چنین موضوعی را از دوش حکام سعودی بردارد عنوان کرد که من از عمران خان خواستم که به ایران برود و واسطه شود، خاطرنشان کرد: هدفش هم این بود که اگر در این عرصه هم شکست خوردند حکومتشان در افکار عموی زیر سؤال نرود.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که این رفتارها نشان می‌دهد حکام سعودی هنوز در مقام تکبر و تفکر نظام فرعونی خود قرار دارند، افزود:  تحلیل ما این است که عربستان شروط یمنی‌ها را می‌پذیرد.

کریمی قدوسی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری طرح چهار موضوعی را برای پایان جنگ پیشنهاد داده بودند که در آن پایان جنگ منوط به خروج امارات، سعودی و کل ائتلاف از سرزمین‌های یمن، پرداخت غرامت به یمن و حمایت نظام بین‌الملل از بازسازی یمن بود.

وی بیان کرد: امروز یمن دست برتر را در جنگ عربستان دارد و هر لحظه اراده کند عملیات‌های گسترده‌ای را در خاک عربستان صورت می‌دهد، حملاتی که در هر کدام چند تیپ از دشمن را منهدم می‌کند.

نیروی دریایی یمن استعداد نهفته روزهای خاص

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: یمن در حالی دست برتر را در جنگ با عربستان دارد که هنوز نیروی دریایی آنان وارد کارزار نشده است که آن هم یک استعداد نهفته برای روزهای خاص است که اگر وارد شود در دریا هم ورق بر می‌گردد و به جای این‌که آن‌ها کشتی‌های یمنی را محدود و محاصره کنند یمنی‌ها دست برتر را خواهند داشت.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر این‌که امروز یمن در اوج اقتدار است، گفت: جمهوری اسلامی بر اساس قانون اساسی و مبانی کلان اعتقادی یار و یاور مستضعفان و مخالف خونریزی در امت اسلام و سرزمین‌های اسلامی است و دنبال پایان جنگ در این سرزمین‌هاست.

تهدید ابوظبی از سوی شیخ‌نشین‌ها

کریمی قدوسی با اشاره به این‌که امارات به‌عنوان یکی از ارکان اشغال یمن به‌شدت خود را از این کارزار کنار کشیده است، اظهار کرد: اماراتی‌ها مرتباً برای یمنی‌ها پیام می‌فرستند و با آنان جلسه می‌گذارند و تمام خواسته‌های یمنی‌ها را هم پذیرفته‌اند.

وی افزود: امارات هم‌چنین خواستار بازگشت رابطه‌اش با ایران به قبل از جنگ با یمن است و در این راستا گام‌های خوبی برداشته‌اند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که خطری درون امارات به‌‌وجود آمده که به‌شدت معترض سیاست‌های ابوظبی هستند، خاطرنشان کرد: شهرهای دوبی، فجیره و چندین شهر شیخ‌نشین دیگر به‌عنوان رکن اقتصادی به ابوظبی هشدار داده‌اند که اگر سیاست‌های خود را اصلاح نکند، هر کدام یک کشور مستقل می‌شوند و از اتحادیه امارات بیرون می‌روند.

ایران خواستار امنیت در منطقه است

عضو فراکیسون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی اوضاع منطقه را به نفع جریان مقاومت ارزیابی کرد و گفت: هدف جمهوری اسلامی ایران این است که منطقه در آرامش باشد و موافق زدن کشتی‌ها و قطع صادرات نفت نیست، اما اگر جلوی صادرات ایران را گرفتند و کشتی‌هایمان را زدند، در هر نقطه ارائه کنیم را برایشان ناامن می‌کنیم.

وی با تصریح این‌که بدون تردید ملت ایران پاسخ حمله به کشتی نفتی سابیتی را خواهند دید، گفت: خوشبختانه خسارت عمده‌ای به کشتی وارد نشده و می‌توانست به راه خود ادامه دهد؛ چون بخش زیادی از مسیر را طی کرده بود و از دید برخی مقام‌های فنی باید به مسیر خودش به سمت کانال سوئز و مصر ادامه می‌داد تا در جایی بارش را به کشتی دیگری تحویل دهد، حالا به هر صورت تصمیم گرفتند که بازگردد اما همین مقدار هم بی‌پاسخ نمی‌ماند.

کریمی قدوسی خاطرنشان کرد: دشمنان در تحریم حداکثری  ایران دنبال این بودند که پروازهای ایرانی را ناامن کنند و هر جا تشخیص دادند آن را بنشانند و کشتی‌ها را هم کنترل و مصادره کنند، لذا دنیا بداند جمهوری اسلامی ایران در عرصه مصالح و منافع ملی با هیچ کشوری شوخی ندارد.

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=2265

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.