قدس آنلاین گزارش می دهد:

بن بست طرح های بهزیستی و شهرداری مشهد در معبر گدایی

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب اخبار حوزه انتخابیه / شنبه ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ / 0 نظر

در حالی که رسیدگی به معضل تکدی گری و مقابله با آن در شرح وظایف بسیاری از سازمان ها قرار دارد اما انگارهمت اساسی برای رفع این مشکل وجود ندارد.

به گزارش قدس آنلاین، رشد تکدی گری درشهرمقدس و مذهبی مشهد به عنوان یک آشفتگی اجتماعی باعث مخدوش شدن چهره این شهر زیارتی طی سال های گذشته شده است. این قصه هنگامی تاسف برانگیزتر می شود که افرادی حتی از سایر استان ها و کشورهای همسایه نیز  برای تکدی گری  رهسپار این شهر میشوند . از طرفی اگرچه شهرداری مشهد همواره ادعا دارد که با این پدیده برخورد و طرح های مختلفی را اجرا کرده است ،  اما انگار راه حل های آنها حداقل در خیابان های اطراف حرم مطهر ،تاثیری نداشته ، به طوری که تولیت آستان قدس رضوی، حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی نیز در دیدار با هیئت امنای کمیته امداد امام خمینی(ره) در حرم مطهر رضوی  به این موضوع ورود کرده  و می گوید: موضوع تکدی گری در اطراف حرم مطهر امام رضا(ع)  زیبنده این آستان ملکوتی با حجم گسترده زائران داخلی و خارجی نیست و از این آمادگی برخوردار هستیم که با کمک کمیته امداد امام خمینی(ره) برای ساماندهی این موضوع برنامه ریزی کنیم.

 

مهاجرت و حاشیه نشینی از عوامل اصلی تکدی گری

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی نیز ادعا دارد که مهاجرت و حاشیه نشینی از عوامل اصلی تکدی گری در شهر مشهد است.

جواد کریمی قدوسی به قدس  آنلاین میگوید: مشهد به دلیل زائر پذیر بودن همواره شاهد متکدیانی است که برای امرارمعاش و گاه با اهداف از پیش تعیین شده به تکدی گری می پردازند. ازطرفی بسیاری از حاشیه نشینان این کلانشهر با توجه به مشکلات اقتصادی به تکدی گری روی می آورند ، این درحالی است که برنامه ریزی منسجم برای ساماندهی حاشیه شهرمشهد تاثیر بسزایی در کاهش این ناهنجاری در شهرمقدس مشهد خواهد داشت.

وی با تاکید بر اینکه تکدی گری در مشهد یک پدیده نوظهور نیست، می گوید : رسیدگی به معضل تکدی گری در شرح وظایف بسیاری از سازمان ها قرار دارد و در این راستا بهزیستی وظیفه نگهداری کودکان خیابانی و شهرداری وظیفه جمع آوری آنها را بر عهده دارد. از طرفی موضوع تکدی گری به اوضاع اقتصادی جامعه باز می گردد و در هیچ کجای دنیا این پدیده به صفر نمی رسد، بلکه تنها می توان گفت که شکل گدایی در شهرها و کشورهای مختلف با هم متفاوت است.

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=1995

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.