کریمی قدوسی در گفتگو با بولتن نیوز مطرح کرد؛

نامه عراقچی به روحانی/ در دادگاه افشاگری می کنم/پرونده 35 میلیارد دلاری در دادگاه

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب رسانه ها / چهارشنبه ۲۸ فروردین ماه ۱۳۹۸ / 0 نظر

آقای عراقچی در این نامه تاکید کرده که اگر پرونده اش به دادگاه برود در دادگاه افشاگری می کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از نامه احمد عراقچی معاون سابق امور ارزی بانک مرکزی به رئیس جمهور خبر داد و گفت: آقای عراقچی در این نامه تاکید کرده که اگر پرونده اش به دادگاه برود در دادگاه افشاگری می کند.

جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار بولتن نیوز با بیان اینکه يكي از موضوعات نگران كننده در سال ٩٧ كاهش ارزش پول ملي بود، گفت: ارزش پول ملی در سال گذشته به شدت كاهش پيدا كرد.

وی افزود: بررسي ها نشان داد كه ريشه اصلي كاهش ارزش پول ملي، ورود حجم زيادي از ارز داخل خزانه كشور و همچنين طلا به بازار بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه اين قصه چند پيام داشت، تصریح کرد: يك پیام اين بود که تحريم ها مي خواهد برگردد و پیام دیگر این بود که ممكن است گراني و تورم به وجود بيايد.

کریمی قدوسی افزود: سومين پیام اين بود كه مردم پس اندازهايشان را آزاد كنند و به خريد ارز و سكه بپردازند.

وی اضافه کرد: در نتيجه اين اتفاق ها افتاد و آن التهاب شديد اقتصادي در سال ٩٧ با محوريت ارز و طلا در كشور باعث كاهش شديد ارزش پول ملي شد.

نماینده مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اين اتفاق با محوريت بانك مركزي و معاون ارزی بانك مركزي آقاي احمد عراقچي بود، تصریح کرد: عراقچی بعد از اين حوادث تحت تعقيب قرار گرفت. همچنین بعد از عزل آقاي سيف از ریاست کل بانك مركزي، از سوی قوه قضائیه از وی تحقيقات به عمل آمد و همچنان اين تحقيقات ادامه دارد.

کریمی قدوسی گفت: آقای عراقچی اخيرا نامه اي 2 صفحه اي به آقاي روحاني رئیس جمهور نوشت و در اين نامه اشاره مي كند که جناب آقاي روحاني تصميمات ارزي را ما با نظر کارشناسی یکی از کارشناسان وزارتخانه و دستور شخص شما گرفتیم. اگر پرونده من به دادگاه برود من در دادگاه افشاگري مي كنم.

وی با بیان اینکه قضايه مشابه همين موضوع را آقاي سيف به نمايندگان مجلس گفت، افزود: زمانی كه نمايندگان اعتراض داشتند به آقای سیف كه چرا بانك مركزي اين حجم ارز و سكه را وارد بازار كرد، گفت که ما به دستور شخص آقاي روحاني این کار را انجام داديم و نامه نوشته شده به رئیس جمهور را نشان داد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه پرونده بزرگ پولی و تزریق حدود 35 میلیارد دلار و ارز به بازار در طول سه سال از سال 95 تا 97 در قوه قضائیه مطرح و در حال پیگیری است، گفت: علاوه بر دستگاه قضائی، مجلس و دستگاه هاي مختلف دیگر هم پیگیر این موضوع هستند.

کریمی قدوسی با بیان اینکه سیف و عراقچی درگیر این پرونده هستند، اضافه کرد: ٦ميليارد دلار درسال ٩٥، ١١ميليارد دلار در سال ٩٦ و ١٨ميليارد دلار در سال ٩٧ ارز به بازار تزریق شد.

وی با اشاره به جلسه فراكسيون نمایندگان ولايی مجلس با مسئولان ارشد قضائی افزود: مسئولین قضائی به صراحت گفتند که دولت بدون بخشنامه در سال گذشته ١٨ميليارد دلار و ارز وارد بازار كرد.

نماینده مشهد و کلات در مجلس با تاکید بر اینکه دولت براي تنظيم بازار، حدود 35 میلیارد دلار و ارز به بازار وارد کرد، گفت: این موضوع بدون برنامه ریزی، هدایت، کار کارشناسی بود و معلوم نیست این ارزها به چه کسانی داده شده و چند درصد آنها صرف خريد اقلام عمومي كشور شده و به چه مقدار افراد از اين ارز ها گرفته اند.

کریمی قدوسی با بیان اینکه سوالات و ابهامات زیادی در این زمینه وجود دارد، افزود: ريشه اصلي ضربه اقتصادي بزرگ به اقتصاد کشور در آستانه برگشتن تحريم ها به دسته عواملي در داخل زده شد.

وی با اشاره به حضور حجت الاسلام رئیسی بر مسند قوه قضائیه تصریح کرد: انشاالله به زودي دستگاه قضايي ما كه نشان داده تحولي در راه است، اين كه مطالبه مردمی و رهبر معظم انقلاب بوده را پیگیری کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: خوشبختانه رئيس جدید بانك مركزي در اين قضيه توجه خوبي دارد و عملکردها نشان مي دهد که كنترل خوبي بر تنظيم بازار و نرخ ارز دارد.

کریمی قدوسی گفت: این کنترلها از قبل هم مي توانست انجام شود اما نشد و متاسفانه با تصميمات غلط، اگر نگوييم خيانت، باعث ضربه شديد بر ارزش پول ملي شد و مصيبت هاي بعدي اقتصادي ناشي از آن قضيه بود.

وی از دیدار نمایندگان با رئیس قوه قضائیه در روزهای آینده خبر داد و اظهار داشت: نمايندگان مجلس فهرستي از مطالبات و موضوعات را آماده كرده تا به مظهر ايشان برسانيم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: رئیس جمهور باید در این زمینه پاسخگو باشد.

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=1988

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.