کریمی قدوسی:

استانی شدن انتخابات مجلس موجب ایجاد دیدگاه ملی می‌شود

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب دیدگاه ها / دوشنبه ۳ دی ماه ۱۳۹۷ / 0 نظر

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس اعتقاد دارد با شیوه جدید انتخابات قوه مقننه چهره ها و افراد با تجربه به پارلمان ورود پیدا می کنند که امری مناسب محسوب می شود.

جواد کریمی‌قدوسی در رابطه با برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی به صورت استانی، گفت: طرح یاد شده در مجلس نهم قوه مقننه نیز مطرح بود اما با مخالفت شورای نگهبان و ایراد قانون اساسی مواجه شد. این مهم در حالیست که به نظر می رسد بر اساس شرایط، ضرورت ها و البته اصلاحاتی که صورت گرفته، طرح مذکور با ایرادات کمتری از سوی شورای نگهبان مواجه شود.

وی در خصوص مزایای طرح استانی شدن انتخابات قوه مقننه، ادامه داد: طبیعتا با شیوه استانی شدن انتخابات افراد و چهره هایی به مجلس شورای اسلامی راه می یابند که دارای تجربه خوبی هستند و در بین مردم استان خود نیز شناخته شده هستند.  ورود چهره ها به قوه مقننه موجب می شود کیفیت اداره مجلس نیز افزایش یابد و در واقع افرادی که دارای تجربه امور اجرایی نیستند یا دارای کارت سفید می باشند نمی توانند به عرصه پارلمان راه پیدا کنند.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نباید فراموش کرد که با استانی شدن انتخابات قوه مقننه جایگاه نمایندگان بهبود می یابد و در این راستا منتخبان ملت صرفا به مسائل حوزه انتخابیه نمی پردازند، افزود: در واقع وقتی قرار باشد کاندیداها از تمام مناطق استان رای دریافت کنند، باید به همه شهرستان ها سرکشی کنند و از نزدیک با مشکلات مردم آشنا شوند؛ بر این اساس می توان گفت که نمایندگان دیگر خیلی به امور شهرستان تاکید نمی کنند و نگاه استانی و ملی می یابند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برخی اعتقاد دارند استانی شدن انتخابات موجب کاهش دسترسی مردم حوزه های انتخابیه با نمایندگان می شود که امر درستی نیست، خاطرنشان کرد: همچنین مردم نگران هستند در حوزه هایی که تلفیقی از اقوام، مذاهب و غیره می باشد، حقوق برخی از اقشار جامعه رعایت نشود که باید این موضوع مورد توجه طراحان قرار بگیرد تا برطرف شود.

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=1914

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.