در گفت‌وگو با دفاع‌پرس؛

نماینده مجلس شورای اسلامی: دفاع مقدس ماهیت فرهنگی داشت/ فرهنگ عاشورا مجاهدپرور است

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب رسانه ها / شنبه ۱۶ دی ماه ۱۴۰۲ / 0 نظر

کریمی قدوسی گفت: در ایران، جنگ‌های زیادی به وقوع پیوسته و خون‌های زیادی به زمین ریخته شده است؛ ولی در این بین، دفاع مقدس یک مکتب و سرمایه شد تا تمام لحظات آن حادثه بزرگ بیش از آنکه جنبه نظامی داشته باشد، همانند واقعه عاشورا جنبه فرهنگی به خود بگیرد.

«جواد کریمی قدوسی» نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار دفاع‌پرس در مشهد، اظهار داشت: شأن و جایگاه شهدای انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، مدافعان حرم و امنیت در زیارت عاشورا؛ گزاره «حَلَّتْ بِفِنآئِکَ» است؛ به همین دلیل امروز ملت ایران در نزد افکار آزادی‌خواهان جهان عزت دارد؛ این توفیق مرهون تمسک به مکتب عاشورا و سیره سیدالشهدا (ع) و اصحاب آن حضرت است.

وی گفت: شهدای انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، مدافعان حرم و امنیت برای اعتلای نظام مقدس جمهوری اسلامی فدا شده‌اند؛ نظامی که اسلامی، قرآنی و ولایی است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان این مطلب که در طول تاریخ ایران کهن؛ دفاع مقدس یک استثنا است، افزود: در ایران، جنگ‌های زیادی به وقوع پیوسته و خون‌های زیادی به زمین ریخته شده ولی در این بین؛ دفاع مقدس یک مکتب و سرمایه شد تا تمام لحظات آن حادثه بزرگ بیش از آن که جنبه نظامی داشته باشد؛ همانند واقعه عاشورا جنبه فرهنگی به خود بگیرد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: برخلاف سایر جنگ‌ها که شنیدن آنچه در آن‌ها رخ داده باعث کدورت خاطر و وحشت می‌شود، اما در اسلام اینگونه نیست جنگی که خود را با معارف تطبیق دهد مردم نه تنها از شنیدن تاریخ آن وحشت ندارند بلکه خود را برای خطر بعدی که دین یا کشور آن‌ها را تهدید کند؛ آماده می‌کنند.

کریمی قدوسی در تشریح خصلت‌های شهیدان یادآور شد: سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و سایر شهدایی که در طول حیات انقلاب اسلامی سنگر مجاهدت را رها نکردند؛ برای خود هریک از مصادیقی هستند که وجودشان در دشوارترین مأموریت‌ها، برای اسلام، قرآن، امامین انقلاب اسلامی و ملت آماده فنا بود.

وی با اشاره به ناآرامی‌های پاییز سال گذشته، تأکید کرد: مجاهدت‌های مدافعان امنیت از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا امروز ادامه داشته و بعد از این هم تداوم خواهد داشت؛ برای نمونه در سال گذشته از سوی ۴۷ سرویس اطلاعاتی؛ اغتشاش و ناآرامی طی چند ماه بر ملت ایران تحمیل شد تا امنیت ملی و وحدت ملی از بین برود چراکه بنا به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی این دو مولفه مهم، مایه قوام جامعه هستند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: قبل از آنکه امنیت ملی یک جامعه از بین برود؛ اگر وحدت و یکپارچگی آن تضعیف و یا نابود شود به دنبال آن دو‌قطبی‌سازی‌ها و اعتراضات ظاهراً ساده شکل می‌گیرد و در ادامه کار به جنگ داخلی و مسلحانه می‌کشد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر خدای ناکرده انقلاب اسلامی و ایران با تهدیدهایی مواجه شوند؛ جوانان امروز همانند جوانان دوران دفاع مقدس روحیه سلحشوری و آمادگی را دارند تا از ارزش‌ها دفاع کنند؛ ابراز داشت: مدافعان حرم گواه این حقیقت بودند، در سال‌های اخیر شاهد رشادت‌های آن‌ها بودیم؛ شهیدان «مصطفی صدرزاده» و «محسن حججی» از جمله مدافعان حرم بودند که پس از شهادتشان مورد تحسین رهبر معظم انقلاب اسلامی واقع شدند. شهدایی از این دست؛ دوران انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و امام خمینی (ره) را درک نکردند اما وقتی که در قالب فرهنگ سیدالشهدا (ع) و اربعین قرار گرفتند به این مقام رسیدند.

کریمی قدوسی در پایان با تأکید بر تداوم خط مقاومت، تصریح کرد: شخصیتی مانند «فرزاد بادپا» که در جریان حمله دوباره به حرم مطهر شاهچراغ در شیراز، آنگونه دلاورانه و قهرمانانه مقابل فرد تروریست، ایستادگی کرد، نمونه دیگری از جوانان انقلابی عصر ما است. وقتی که این فرد را برای تقدیر به مجلس شورای اسلامی آوردند، در رفتارش، جز تواضع و افتادگی چیزی نبود.

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=2392

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.