کریمی قدوسی:

نحوه انتخاب اعضای هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مشخص شد

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب قانون گذاری / دوشنبه ۵ آبان ماه ۱۳۹۹ / 0 نظر

عضو کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی مجلس از تغییر در نحوه انتخاب و ترکیب اعضای هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس خبر داد.

جواد کریمی قدوسی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح جزئیات طرح اصلاح قانون هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان گفت: این طرح از جمله طرح های مهمی  است که رهبر معظم انقلاب نیز مطالبه جدی درباره قانون هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان داشتند.

عضو کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس ادامه داد: پس از  این که این قانون قانون هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان در مجلس دهم تصویب شد به دیدار مقام معظم رهبری رفتیم و فرمایشی داشتند که نشان از عدم رضایت ایشان  نسبت به این قانون داشت. 

وی افزود: پس از دریافت پیشنهادات طراحان، کارگروهی به ریاست من تشکیل شد که پس از اخذ نظرات کارشناسی، جمع بندی های لازم صورت گرفت و بر بحث شفافیت عملکرد نمایندگان برای نظارت عامه تاکید شد.

کریمی قدوسی در تشریح جزئیات طرح اصلاح قانون هیئت نظارت بر رفتار  نمایندگان گفت: یکی از موارد این طرح، شفافیت اموال و دارایی  های نمایندگان  است، اگر چه بر اساس قانون موجود نمایندگان نیز باید همانند سایر مقامات اموالشان را در سامانه قوه قضاییه ثبت کنند اما تاکنون در مجلس یازدهم این اقدام انجام نشده است.

وی ابراز کرد: در این طرح آمده نمایندگان باید حداکثر بعد از گذشت یک ماه از تشکیل مجلس هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان را تعیین کنند و دارایی های خود، همسر و فرزندانشان را در سامانه قوه قضاییه ثبت کنند.

وی ادامه داد:  یکی از موارد دیگر این طرح شفافیت در سفرها  نمایندگان است که بایستی مشخص  باشد چند روز، با چه هدفی و  با چه مقدار هزینه به سفر رفته اند. نظام اجرایی این اقدام توسط کمیسیون آیین نامه مشخص می شود که باید از سوی نمایندگان و کمیسیون ها شفاف سازی صورت گیرد.

کریمی قدوسی یکی دیگر از موارد طرح اصلاح قانون هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان شفافیت سفر های شخصی نمایندگان اعلام کرد و گفت: البته  این بخش دارای مخالفانی بود چون اعتقاد داشتند  سفر های شخصی جزء آزادی های فردی است اما با توجه به این که نمایندگان در جایگاه وکلای ملت قرار دارند باید عملکردشان شفافیت داشته باشد. 

وی ادامه داد: به عنوان مثال حدود دو سال پیش در  ایام عید آمار داشتیم که 150 نفر از نمایندگان با خانواده به خارج از کشور سفر کرده اند که این برای نظام حساسی چون جمهوری اسلامی خیلی مهم است، اما به هر صورت نمایندگان آزادند به هر جای دنیا جز مناطق اشغالی سفر بروند اما بایستی اطلاع رسانی کنند.

عضو کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس درباره  نوع ترکیب هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان گفت: اعضای هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان 7 نفر هستند که شامل 3 نماینده با دو دوره سابقه نمایندگی، یک نفر از اعضای کمیسیون اصل 90، رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی، 2 نماینده‌ای که دارای سابقه مدیریت اجرایی کلان هستند در صحن توسط نمایندگان انتخاب می شوند، همچنین ریاست هیئت نظارت بر فتار نمایندگان با نایب رئیس اول مجلس است.  

اعضای هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان 7 نفر هستند که شامل 3 نماینده با دو دوره سابقه نمایندگی، یک نفر از اعضای کمیسیون اصل 90، رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی، 2 نماینده‌ای که دارای سابقه مدیریت اجرایی کلان هستند در صحن توسط نمایندگان انتخاب می شوند، همچنین ریاست هیئت نظارت بر فتار نمایندگان با نایب رئیس اول مجلس است.

وی با اشاره پیشبینی دبیرخانه ثابت هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان در طرح اصلاح قانون این هیئت بیان کرد: با توجه به انقلابی بودن مجلس  یازدهم و نمایندگان آن، انتظار می رود  که این موارد مورد توجه قرار  بگیرد زیرا هدف این طرح ارتقاء نظارت در مجلس است.

کریمی قدوسی  با بیان این که هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان باید از عملکرد مجلس شناخت عمیقی داشته باشد تصریح کرد:  باید مشخص شود آیا نماینده به وظیفه اش عملکرده یا خیر که در این باره بایستی نهاد های نظارتی به هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان گزارش دهند. 

وی با اشاره به شکایت دولت از نمایندگان بابت مواضعشان گفت: وقتی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان آن را رد می کند، هیئت نظارت به درخواست  نماینده می تواند اقدام متقابل علیه شاکی داشته و وی را مورد تعقیب قرار دهد. هیئت نظارت باید از حیثیت نماینده و جایگاهش دفاع کند. اعضای این هیئت باید از پختگی و دانش بالا برخوردار باشد.

کریمی قدوسی با بیان اینکه هیئت نظارت حکمی برای نمایندگان صادر نمی کند بلکه موارد به دادگاه ارسال می شود، تصریح کرد: در این طرح پیشنهاداتی از  جمله حضور نمایندگانی از شورای نگهبان و قوه قضاییه در هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان  مطرح بود که این با نص صریح مقام معظم رهبری در تعارض بود زیرا هر وقت ایشان درباره نظارت بر رفتار نمایندگان صحبت کردند می گفتند باید از درون خود مجلس باشد. در این طرح تلاش کردیم تا آنچه که مدنظر مقام معظم رهبری در بحث نظارت و صیانت از  مجلس و نمایندگان تامین شود. 

عضو کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس خاطر نشان کرد: طرح اصلاح قانون هیئت نظارت بر رفتار نمایندگاندر صحن کمیسیون آیین نامه است بلافاصه پس از بررسی طرح شفافیت آرای نمایندگان در دستور کار کمیسیون قرار می گیرد.

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=2368

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.