طرح کالابرگ برای تامین کالاهای اساسی در دستور کار مجلس

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب قانون گذاری / دوشنبه ۵ آبان ماه ۱۳۹۹ / 0 نظر

جلسات این هفته مجلس روزهای دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه (۵ تا ۷ آبان) برگزار می‌شود و نمایندگان بررسی جزئیات طرح کالابرگ برای تامین کالاهای اساسی را در دستور کار دارند. همچنین طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری نیز در دستور کار جلسات علنی این هفته پارلمان است. از سوی دیگر قرار است محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی برای پاسخ به سوال رحمت‌الله نوروزی، نماینده علی‌آباد این هفته در بهارستان حاضر شود.

همچنین دو گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد بررسی وضعیت بازار سهام و عملکرد سازمان بورس و اوراق بهادار و وزارت اقتصاد و بررسی وضعیت مطالبات قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا، گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد بررسی بازار فولاد و تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان منطقه تجاری و صنعتی اروند و همچنین تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد منطقه آزاد قشم و تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری هلدینگ پتروشیمی باختر به بخش خصوصی از دیگر موارد کاری این هفته مجلس است.

قالیباف: آموزش و پرورش باید مردمی شود، نه خصوصی

خبر دیگر از مجلس آنکه محمدباقر قالیباف، رئیس قوه مقننه در جلسه هم‌اندیشی با صاحبنظران و اعضای تشکل‌های فرهنگیان تاکید کرد: برای ساماندهی امور آموزش و پرورش باید صدای معلمان شنیده شود. به گزارش خبرگزاری تسنیم، او با بیان اینکه فعالیت خیرین در حوزه آموزش و پرورش قابل تقدیر است زیرا این افراد سرمایه‌های زیادی در این حوزه صرف کرده‌اند، اظهار کرد: در این بین نباید فراموش کرد که مردمی‌سازی با خصوصی‌سازی در آموزش و پرورش متفاوت است بنابراین مدارس باید مردمی شود، نه خصوصی. رئیس قوه مقننه درخصوص کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش افزود: هم اکنون صحبت از کمبود ۳۰۰ هزار معلم در آموزش و پرورش است که مطمئنا دانشگاه فرهنگیان ظرفیت تربیت چنین تعدادی را ندارد اما باید برای آن برنامه‌ریزی شود.

اطلاعات سفرهای نمایندگان شفاف می‌شود

در خبری دیگر، جواد کریمی قدوسی، عضو کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس با اشاره به جزئیات مصوبه اعضای این کمیسیون درباره شفافیت آرای نمایندگان، از شفاف شدن اطلاعات سفرهای نمایندگان خبر داد. این نماینده مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، با تاکید بر اینکه شفافیت آرا در ۳ حوزه مطرح شده است، ادامه داد: اولین مورد اعلام نتایج رای‌گیری و آرای نمایندگان در بررسی طرح‌ها و لوایح است. براین اساس اسامی نمایندگانی که رای موافق، مخالف و ممتنع دادند همان روز توسط پایگاه اطلاع‌رسانی مجلس منتشر شده و در دسترس رسانه‌ها و عموم مردم قرار می‌گیرد. او یکی دیگر از تغییرات طرح شفافیت آرای نمایندگان را پخش جلسات مذاکرات در کمیسیون‌ها دانست و گفت: با مصوبه جدید کمیسیون، جلسات کمیسیون‌ها نیز مانند جلسات علنی از پایگاه اطلاع‌رسانی مجلس پخش و سازمان صداوسیما هم می‌تواند جلسات کمیسیون‌ها را ضبط و پخش کند. نماینده مشهد افزود: حوزه سوم مربوط به سفرهای نمایندگان است که هزینه و نتایج همه سفرهای رسمی نمایندگان اعم از فردی و کمیسیونی، داخلی و خارجی در پایگاه اطلاع‌رسانی مجلس قرار می‌گیرد تا در این بخش نیز شفافیت موثری ایجاد شود.

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=2366

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.