کریمی‌قدوسی با اشاره به رفت‌وآمد مقامات ایران و عراق:

خروج آمریکایی‌ها، لازمه تامین امنیت ملت عراق و ایران است

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب رسانه ها / سه شنبه ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۹ / 0 نظر

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با تاکید بر اجرای قانون مجلس عراق درباره خروج نیروهای آمریکا از این کشور، گفت: اجرای این قانون لازمه توسعه روابط ایران و عراق و تامین امنیت ملت دو کشور است.

جواد کریمی قدوسی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، با اشاره به سفر وزیر خارجه ایران به عراق و نخست وزیر عراق به ایران، گفت: ارتباط ایران و عراق راهبردی است و حوزه امنیت ملی به روابط با عراق گره خورده است همینطور امنیت ملی عراق با امنیت ملی ایران رابطه تنگاتنگ دارد؛ با این حال ریشه ناامنی در منطقه، وجود پایگاه های آمریکایی در عراق یا افغانستان است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با اشاره به حساسیت ایران نسبت به امنیت ملی کشور، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران و عراق می‌توانند با اتکاء به جایگاه قانونی دو کشور از روابط حسنه دو ملت و دولت نهایت بهره برداری را کنند. دولت مصطفی الکاظمی نیز باید قانون مصوب مجلس عراق مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از عراق را اجرا کند.

وی با تاکید بر اینکه توسعه روابط ایران با عراق و دولت جدید در گرو عمل دولت الکاظمی به قانون مجلس و ملت عراق است، گفت: با وجود پایگاه آمریکا‌ در عراق نه عراقی‌ها به آسایش، آرامش، رشد و پیشرفت می رسند و نه همسایگان احساس امنیت خواهند داشت. بنابراین پیام ایران در رأس گفت و گوها اجرای قانون خروج نیروهای آمریکایی از عراق است.

دولت و ملت عراق تحت فشار آمریکا

کریمی قدوسی با بیان اینکه مصطفی الکاظمی متعهد به اجرای قانون شده است، افزود: زمینه اجرای قانون فراهم است، ایران قطعا متوجه تهدید آمریکایی‌ها و اشراف آمریکایی بر اقتصاد، بانک مرکزی و امور دیگر عراق است و می‌دانیم آمریکا در این شرایط به دولت و ملت عراق فشار می‌آورد و بر همین اساس بر اجرای این قانون تاکید داریم.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: پیام ایران مبتنی بر پشتیبانی جمهوری اسلامی از ملت و دولت عراق است. آنها باید به سرعت خود را از این شرایط سخت اشغالی نجات دهند. متاسفانه دولت، مجلس و حتی ملت عراق در اشغال آمریکا هستند و احساس استقلال نمی‌کنند بنابراین اجرای قانون مجلس عراق از لحاظ دینی، تمدنی، امنیت و وحدت ملی عراق ضروری است.

مذاکره درباره برقراری روابط ایران با عربستان بی‌فایده است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به سفر پیش روی نخست وزیر عراق به عربستان، افزود: به طور کلی مذاکره با دولت و رژیم فعلی عرابستان پذیرفتنی نیست زیرا بی فایده است. وزیر امور خارجه ایران نیز از مجالس قبل تلاش بسیار کردند اما سعودی‌ها درگیر بحران یمن هستند. لذا شاید آقای الکاظمی بخواهد نقش میانجی بین ایران و عربستان داشته باشد اما نتیجه ای نخواهد داشت.

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=2347

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.