نماینده مجلس شورای اسلامی در بازدید از منطقه ثامن:

با مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی درخصوص بافت پیرامونی حرم مطهر مخالفیم/تصمیم‌گیری در تهران، توهین به شهروندان مشهدی است

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب اخبار حوزه انتخابیه / دوشنبه ۹ تیر ماه ۱۳۹۹ / 0 نظر

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی گفت: به جد با مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی مبنی بر توقف و بازنگری اجرای طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی و تعیین تکلیف آن در تهران مخالف هستیم و این تصمیم، توهین به شهروندان، مدیران و کارشناسان مشهدی است.

جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در حاشیه بازدید از منطقه ثامن شهرداری مشهد با بیان اینکه پروژه نوسازی و بهسازی بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی جزو مشکل‌ترین پروژه‌های عمرانی کشور در ۴۰ سال اخیر بوده است و این مهم دلایل مختلفی دارد، گفت: نخست اینکه این پروژه در کنار مضجع منور رضوی در حال اجراست، پس پروژه معمولی نیست و همچنین تمامی مقامات و علماء در طول سالیان مختلف در این بافت تردد داشته و در ابعاد شرعی، فرهنگی و دینی و مذهبی اظهارنظر داشته‌اند.

او وجود حسینه‌ها، تکایا، مدارس علمیه، مساجد و بافت‌های تاریخی همچون کارونسراها، سراها، تیمچه‌ها و بازار‌ها را دیگر علت دشواری پروژه نوسازی و بهسازی بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی دانست و افزود: از سوی دیگر سالانه میلیون‌ها زائر در این بافت حضور پیدا کرده‌اند که سبب تحمیل آثار فرهنگی و مدیریتی بر پروژه می‌شده است.

نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از برجسته‌ترین نکات مورد توجه در این بازدید، تحصیل حریم معابر جدید براساس طرح‌های شهری مصوب بوده که شامل شارستان‌ها، ره باغ‌ها و قطعات دربرگیرنده ریزدانه‌ها است، خوشبختانه این موضوع مورد توجه قرار گرفته و بازدیدکنندگان می‌توان با توجه به اقدامات انجام شده نسبت به آینده منطقه اشراف پیدا کنند که قابل تقدیر است.

کریمی قدوسی با اشاره به اینکه برخی هم تاکید بر حفظ ساکنان بومی و قدیمی دارند، بیان کرد: این طرح بیش از ۲۰ سال قبل بررسی شده و قطعاتی بزرگ تعریف شده که ۵۰ درصد قطعات به بخش‌های حاکمیتی همچون بنیاد‌های تعاون، خیریه‌ها و بانک‌ها واگذار شده تا به پرسنل خود خدمات ارائه می‌دهند؛ این اقدام حکمتی خوب و قابل دفاع است چراکه زائران متوسط و کم‌بضاعت فرصت حضور پیدا می‌کنند.


او تصریح کرد: تحقق این مهم، همان آرمانی است که مقام معظم رهبری و دیگران داشته‌ایم که این ترکیب سنتی و قدیمی و میراث‌داران ملک، نسل به نسل در بافت بمانند، خانه‌های غیرقابل سکونت و مخروبه با تجمیع و حفظ حقوق مالکین، همراه با حمایت‌های بخش خصوصی و بانکی و مدیریت شهری بازآفرینی می‌شوند.

نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: طرح تحول ساخت‌وساز در مشهد باید از بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی کلید بخورد چراکه انگیزه ساخت و ساز در این بافت بالاست و باید به یک کارگاه بزرگ ساخت و ساز تبدیل شود، به شرط اینکه تمام موانع برداشته شود و همه، اعم از مالکان و ساکنان بومی می‌توانند دست به دست هم بدهند و این پروژه را حداکثر تا ۱۰ سال آینده تمام کنند.

کریمی قدوسی اظهار کرد: توقف طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامونی حرم امام‌رضا (ع)، صد در صد به ضرر تمام شهروندان مشهدی، کسبه و زائر خواهد بود و هیچ عقل و منطقی در این شرایط رکود، نمی‌پذیرد که رکود مضاعف ایجاد کنیم.

او افزود: نمایندگان مجلس دو وظیفه قانونگذاری و نظارت دارند و ما نمی‌توانیم پروژه‌ای را متوقف و یا اجرایی کنیم؛ ایرادات را پیگیری خواهیم کرد و حوزه اجرا مسئولین مشخص خود را دارد.

نماینده مردم مشهد و کلات به پیگیری‌های مجدانه و مستمر شهردار ثامن برای دریافت اوراق مشارکت با نمایندگان مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و ادامه داد: هر زمانی که شورای شهر و شهرداری کمکی خواسته‌اند، حمایت کرده ایم چراکه کار اجرایی در مشهد دشوار است و هیچگاه نگاه سیاسی در سطح شهر نداشته‌ایم.

 

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=2342

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.