بروز فاجعه انسانی در نزدیکی مشهد

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب اخبار حوزه انتخابیه / شنبه ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۸ / 0 نظر

استاندار خراسان رضوی گفت: در بازدید میدانی که از کشف رود داشتم متوجه بروز یک فاجعه انسانی در نزدیکی مشهد شدم؛ برای ساماندهی این رودخانه با مشارکت نمایندگان مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی، اعتبارات لازم را مطالبه خواهیم کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علیرضا رزم حسینی در نشست با نمایندگان مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی که در محل دفتر استاندار برگزار شد، اظهار داشت: در دیداری که با مقام معظم رهبری داشتم ایشان فرمودند موازی کاری نکنید و با تقسیم‌کار و برنامه‌ریزی‌، کارها را پیش ببرید.
وی با اشاره به اینکه ساماندهی حاشیه شهر مشهد با جدیت در دستور کار قرار دارد، افزود: یکی از اقدامات ما در این حوزه، طراحی و اجرای طرح جهاد اجتماعی (نجات) بود که برای ساماندهی هشت محله حاشیه شهر مشهد تدوین و عملیاتی شده است.
وی گفت: منابع مالی خوبی هم برای اجرای این طرح پیش‌بینی شده است که در یک مورد، 900 میلیارد ریال اعتبار از سوی وزارت کشور ابلاغ شده است.
استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه طرح نجات در حاشیه شهر مشهد سرانه‌های ورزشی، اجتماعی و فرهنگی را مشخص می‌کند، تصریح کرد: در بازدید میدانی که از کشف رود داشتم متوجه بروز یک فاجعه انسانی در نزدیکی مشهد شدم؛ برای ساماندهی این رودخانه با مشارکت نمایندگان مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی، اعتبارات لازم را مطالبه خواهیم کرد.
رزم حسینی افزود: توسعه در روستاها باید متولی داشته باشد، الآن شرایط به‌گونه‌ای رقم می‌خورد که منتهی به حاشیه‌نشینی می‌شود.
وی افزود: امیدواریم با اقدامات 100 معین اقتصاد مقاومتی استان بتوانیم در گام دوم اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی خراسان رضوی در روستاها، فعالیت‌هایی در حوزه توسعه‌ و توانمندسازی انجام داده و از مهاجرت به شهرها جلوگیری کنیم.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی هم در ادامه این نشست اظهار کرد: بحث رسیدگی به حاشیه شهر مشهد همواره از دغدغه‌های اصلی مقام معظم رهبری بوده است.
حسن جعفری افزود: حدود 6 هزار و 640 میلیارد ریال از سوی دستگاه‌های مختلف در حوزه حاشیه‌نشینی تاکنون هزینه شده اما نتیجه این میزان هزینه کرد محسوس نبوده است.
وی با بیان اینکه طرح جهاد اجتماعی شامل بازآفرینی و ساماندهی حاشیه شهر مشهد می‌شود، گفت: در این طرح برای 41 دستگاه اجرایی مسئولیت مشخص شده است و همکاری و مشارکت مردم در این طرح ثمرات خوبی به دنبال خواهد داشت.
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در این نشست با اشاره به مشکلات حاشیه‌نشینی در مشهد، اظهار کرد: باید در کنار ساماندهی حاشیه شهر از مهاجرت دوباره مردم و توسعه مناطق پیرامونی جلوگیری کرد.
سید امیرحسین قاضی‌زاده با بیان اینکه مسئله مالکیت زمین در محلات حاشیه شهر باید تعیین تکلیف شود، افزود: در حاشیه‌نشینی باید بحث هویت بخشی به جمعیت مورد توجه قرار گیرد، چراکه جمعیت حاضر در حاشیه شهر فرهنگ‌های مختلفی را در برمی‌گیرد.
جواد کریمی قدوسی دیگر نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی هم گفت: از حرکت خوبی که برای ساماندهی حاشیه شهر مشهد شروع شده است تقدیر می‌کنیم، برگزاری این جلسات به‌صورت ماهانه می‌تواند ثمرات خوبی به همراه داشته باشد.
وی افزود: وضعیت رخ داده در حاشیه شهر مشهد به‌واسطه غفلت بوده است.
رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی ضمن تقدیر از استاندار برای پیگیری موضوع حاشیه شهر مشهد، اظهار کرد: جمع‌آوری اطلاعات باعث شناخت دقیق و شفاف مسائل حاشیه شهر مشهد و برنامه‌ریزی دقیق برای رفع مشکلات خواهد شد.
حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر با بیان اینکه برای سایر محلات حاشیه شهر مشهد هم باید برنامه ساماندهی تدوین شود، افزود: نیاز است بحث مالکیت زمین در حاشیه شهر تعیین تکلیف شود.
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از شما درخواست داریم تا به موضوع ارتفاعات جنوبی مشهد ورود پیدا کنید و جلوی تصرف غیرقانونی زمین‌ها را بگیرید، به شکل سرزده در منطقه حضور پیدا کنید و با چشم خود ببینید که چطور با لودر به جان کوه‌ها افتاده‌اند و آن‌ها را تصرف می‌کنند.
حجت‌الاسلام حسین زاده بحرینی نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این نشست اظهار کرد: در فاز جمع‌آوری اطلاعات مربوط به حاشیه شهر طرح خوبی را ارائه داده‌اید و عزمتان را جزم کرده‌اید تا این هشت محله را ساماندهی کنید؛ به این موضوع خوش‌بین هستم.
وی با اشاره به اینکه تاکنون ارزیابی دقیقی از حاشیه شهر مشهد نداشته‌ایم، افزود: پیشنهاد می‌کنم یک قرارگاه ساماندهی برای حاشیه شهر با حکم رهبر معظم انقلاب ایجاد کنید تا دستگاه‌های اجرایی موظف به همکاری با شما شوند.
رضا شیران خراسانی دیگر نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: معضل حاشیه‌نشینی تنها به دلیل مهاجرت شکل نمی‌گیرد بلکه عدم پاسخ‌گویی به نیازهای شهروندان ضعیف، دلیل دیگر این پدیده است.
وی با اشاره به اینکه نیازمند برنامه برای قشر نیازمند و کم برخوردار هستیم، افزود: اگر قطب نمای شهرداری مشهد، معاونت فنی و عمرانی استانداری و راه و شهرسازی یکسان نشود، معضل حاشیه‌نشینی ادامه خواهد داشت.

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=2261

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.