در حاشیه جنجال اخیر در مجلس

ما را حلال کنید، آقای کریمی قدوسی!

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب از نگاه دیگران / سه شنبه ۱ مرداد ماه ۱۳۹۸ / 0 نظر

ما در این مطلب می‌خواستیم از شما عذرخواهی کنیم، آقای کریمی قدوسی! این‌که دلخوری نماینده تایباد از شما بابت چیست به جای خود، اما این‌که به نماینده مجلس ایران اتهام بزنند و او را به بهانه افغانستانی‌الاصل بودن زیر سوال ببرند، غیرقابل قبول است.

ما از طرف خودمان از شما عذر می‌خواهیم و شرمنده‌ایم. نه به این دلیل که آقای رحیمی اصالت شما را افغانستانی دانستند؛ به دلیل این‌که افغانستانی‌بودن و ایرانی‌نبودن اجداد شما را به‌عنوان یک نقطه ضعف مطرح کردند. پس اجازه دهید ما از طرف خودمان به‌عنوان احدی از آحاد ملت ایران شرمنده باشیم. ما می‌دانیم که شما اخلاق تندی دارید و بارها به وزیر امور خارجه و دیگر خدمتگزاران مردم اتهاماتی زده‌اید که تکذیب شده است. ادعاهایی مطرح کرده‌اید که در جهت منافع ملی نبوده و سندی هم برایش ارایه نشده است. اما اینها دلیل نمی‌شود ما شما را به‌ زیر سوال ببریم. ایرانی‌ها همیشه مردمدار بوده‌اند و همه اقوام و ادیان را گرامی داشته‌اند؛ افغانستانی‌ها که جای خود دارند. آنها که پاره تن ما هستند. چه در ایران به میهمانی آمده باشند، چه در هرات و اناردره و قندوز و مزارشریف و دورترین روستاهای این ملک ساکن باشند. افغانستان برای ما همسایه‌ای ساده نیست. افغانستانی‌ها همزبان و هم‌کیش ما هستند؛ همان شعرهایی را می‌خوانند که ما؛ همان تاریخی را دارند که ما.
این که تازه افغانستان است. اگر کسی زاده جای دیگری از دنیا هم باشد، ما منتی بر سرش نداریم. هر کس طبق قانون این کشور بتواند در مرزهای ما زندگی کند و به مجلس راه پیدا کند، یکی است مثل بقیه. ما که نژادپرست نیستیم بابت ملیت و قومیت‌مان به کسی فخر بفروشیم و کسی را تحقیر کنیم.

 از شما عذر می‌خواهیم، آقای کریمی قدوسی! می‌دانیم که شما چه روحیه‌ای دارید و اگر آب‌تان با کسی در یک جوی نرود، ممکن است چطور با ریشه‌هایش دربیفتید، اما این هم باعث نمی‌شود که اشتباه رحیمی جهان‌آبادی را ندیده بگیریم. در مرام ایرانی‌ها نیست که کسی را به خاطر جد و آبادش به محکمه ببرند. نه این‌که هیچ ایرانی این کار را نمی‌کند، هستند، اما فرهنگ و آیین ایرانی این نیست. ما سیاه و سفید و شمال و جنوب را برابر می‌دانیم. هم تاریخ و روحیه‌مان این‌گونه است و هم پیامبر عزیزمان این‌گونه سفارش کرده. آقای کریمی قدوسی! این‌که شما بابت شایعه‌ای و شنیده‌ای با برادر دینی‌تان چگونه برخورد می‌کنید را باید به وجدان خودتان و دستگاه قضا و محکمه الهی موکول کرد. خدا همه‌مان را عاقبت به‌خیر کند. اما شما از این اتهام نرنجید. اصل و نسب‌تان هرچه می‌خواهد باشد. شما ایرانی هستید و احترام‌تان واجب و انسانی در میان همه انسان‌ها.
ما از شما پوزش می‌خواهیم. از همه افغانستانی‌های ساکن ایران و افغانستان و همه دنیا هم می‌خواهیم که ما را ببخشند و این قصور یکی از هموطنان‌مان را به پای همه ایرانی‌ها ننویسند؛ که خداوند در قرآن می‌فرماید: يا ايها الناس انا خلقناكم من ذكرو الانثی
(سوره حجرات).

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=2092

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.