میخ آخر بر تابوت اینستکس؛ ماس:

از ما توقع نداشته باشید! بدون آمریکا تحقق منافع اقتصادی برجام بسیار دشوار است

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب از نگاه دیگران / جمعه ۲۴ خرداد ماه ۱۳۹۸ / 0 نظر

وزیر امور خارجه کشوری که یکی از بزرگترین تامین کنندگان سلاح‌های شیمیایی رژیم بعث در هشت سال دفاع مقدس بود و خون بسیاری از جوانان ایران را به گردن دارد، ماموریت یافته تا ایران را متقاعد به ماندن در برجام آن هم بدون هیچ منفعتی کند.

به گزارش سرویس سیاسی پایگاه 598، وزیر امور خارجه کشوری که یکی از بزرگترین تامین کنندگان سلاح‌های شیمیایی رژیم بعث در هشت سال دفاع مقدس بود و خون بسیاری از جوانان ایران را به گردن دارد، ماموریت یافته تا ایران را متقاعد به ماندن در برجام آن هم بدون هیچ منفعتی کند، «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان که به منظور دیدار با مقامات ایرانی و رایزنی درباره آینده توافق هسته‌ای با ایران (برجام) وارد ایران شد به دشوار بودن تحقق منافع اقتصادی حاصل از برجام برای ایران در شرایط فعلی اذعان کرد. 

بنابر گزارش خبرگزاری آلمان، ماس گفت: «ما می‌دانیم که تحقق منافع اقتصادی که به ایران در پی توافق هسته‌ای (برجام) وعده داده شده، تا حدی زیادی بدون آمریکایی‌ها دشوار است.» وی همچنین گفت: «اما من معتقدم که منفعت سیاسی و راهبری در این است که این توافق و نیز مذاکره با اروپا حفظ شود و این موضوع را باید تهران هم به رسمیت بشناسد.» 

سفر ماس به تهران اولین سفر یکی از وزرای خارجه عضو گروه ۱+۴ بعد از بیانیه اخیر شورای عالی امنیت ملی ایران در توقف برخی تعهدات برجامی است. شورای عالی امنیت ملی ایران ۱۸ اردیبهشت ماه سال جاری در اولین سالگرد خروج آمریکا از برجام، اعلام کرد اجرای بخشی از تعهدات خود از جمله در زمینه سقف ذخایر اورانیوم با غنای پایین و آب سنگین را متوقف می‌کند. 

ایران ۶۰ روز به طرف‌های برجام فرصت داد تا راهی برای تحقق منافع اقتصادی متصور در برجام بیابند، در غیر اینصورت ایران دیگر تعهدات برجامی خود را نیز کنار می‌گذارد.

دوستی نزدیکی بین آلمان و اسرائیل وجود دارد
هایکو ماس همچنین در کنفرانس مشترک خبری با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره دیدارش با وی گفت: ما درباره موضوعات زیادی در اینجا صحبت کردیم. ما در منطقه‌ای که هستیم شرایط حساس و جدی داریم و در سفری که به بغداد، ابوظبی و امان داشتیم هیچ‌کس خواهان افزایش تنش‌ها در منطقه نیست. امروز البته صحبت‌های فشرده‌ای درباره برجام و نحوه ادامه آن داشتیم. موضع ما سه کشور اروپایی این است که از برجام حمایت می‌کنیم و خواهان این هستیم که به تعهداتمان ادامه دهیم و البته معجزه نمی‌توانیم کنیم و در تلاشیم تا اینستکس را در چارچوب سه کشور اروپایی و حتی فراتر از این سه کشور انجام دهیم. 

وی گفت: همچنین در خصوص موضوعات منطقه‌ای مانند سوریه و یمن صحبت کردیم. برای آلمان مهم است که از تلاش‌های سازمان ملل در این چارچوب حمایت کنیم و معتقدیم این موضوعات راه‌حل سیاسی دارد نه نظامی. با ایران در این زمینه‌ها گفتگو می‌کنیم چون ایران دارای نفوذ زیادی در منطقه است. 

وی همچنین در خصوص روابط برلین و تل‌آویو نیز گفت: دوستی نزدیک بین آلمان و اسرائیل وجود دارد و این‌که بنده الآن در تهران هستم اصل دوستی بین آلمان و اسرائیل را تغییر نمی‌دهد. ماس افزود: آلمان همچنان از برجام حمایت می‌کند و معتقدیم ایران باید از منافع اقتصادی پیش‌بینی‌شده در برجام استفاده کند، خروج آمریکا باعث شد ایران از منافع اقتصادی برجام نتواند کامل بهره‌مند شود ولی می‌خواهیم تجارت و رشد اقتصادی ایران از طریق اینستکس با اروپا افزایش یابد و حق ایران است که بتواند از منافع اقتصادی برجام استفاده کند. 

وزیر خارجه آلمان همچنین گفت: اتحادیه اروپا سعی می‌کند به‌دنبال خروج آمریکا از برجام در حد توانش آن را جبران کند و به‌دنبال این هستیم تا برجام حفظ شود.

عملکرد اروپا نشان می‌دهد توانایی اجرای تعهدات برجامی خود را ندارد
مسعود گودرزی، نماینده مردم ممسنی در مجلس خاطر نشان کرد: ادامه برجام به شکل موجود از دو منظر قابل برسی است، از یک منظرما به جامعه بین المللی نشان می دهیم در مقابل قوانین جهانی مسئولانه عمل می کنیم، علی رقم اینکه بر اساس حقوق بین الملل اگر احدی از اعضای یک پیمان به مسئولیت خود عمل نکند یا بدون منطق از آن خارج شود دیگر اعضا تعهدی ندارن اما ما همچنان مسئولانه در به پیمان های بین المللی پایبندیم. وی افزود: از طرفی هر معاهده نامه و سند توافق مشترکی برای تامین منافع طرف های دخیل در آن سند تنظیم و امضا می شود و اگر آنچه که در برجام تعهد شده عمل نشود پایبندی به آن معنایی ندارد و به همین دلیل است که اروپایی‌ها موظف هستند منافع مارا بدون حضور آمریکا تامین کنند و در این صورت است که برجام قوت خود باقی است. وی تصریح کرد: اروپا تاکنون بارها بر پایبندی به برجام تاکید داشتند اما بیش از عمل به حرف بسنده کرده اند و اخیراً از سازوکار مالی ای صحبت می کنند که هم از منظر شمول و حدود تعهدات و هم از منظر زیر ساخت های اجرایی مشکلات زیادی دارد. گودرزی با اشاره به رفت و آمد های اخیر مقامات کشور های مختلف به ایران گفت: تا کنون خروجی قابل ملاحظه ای از این رفت آمد ها ایجاد نشده و بر این اساس سیاست گفتار درمانی در جریان است اما اگر جمهوری اسلامی حسن نیت عملی و قرار گرفتن در مسیر حل مساله از سوی اروپایی‌ها را ببیند می توان تمدید مهلت دوماهه را نیز در دستور کار قرار دهد.

اروپا اراده‌ای در برابر ایران ندارد، اینستکس بی‌فایده است
جواد کریمی‌قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با یادآوری گذشت یک ماه از فرصت 60 روزه اروپایی‌ها بعد از تصمیم شورای عالی امنیت ملی در ارتباط با تعهدات برجام، گفت: پرداختن به امورات مرتبط با حفظ دستاوردهای برجام کاری طاقت‌فرسا نیست که اروپایی‌ها از انجام آن ناتوان باشند و اظهار ناتوانی کنند. نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: اروپایی‌ها باید بنا بر پیوست‌های مندرج در برجام تعهدات خود را انجام دهند، اینکه تحریم را از سیستم‌های بانکی ما بردارند جزء تعهدات امضا شده آنها است یا اینکه اروپا نفت، طلا و قطعات ما را بخرد ساده و جزء تعهدات آنها است اما متأسفانه اروپایی‌ها مدعی‌اند که غول اقتصادی هستند اما غول سیاسی در برابر آمریکا نیستند. وی افزود: اروپایی‌ها در تمامی جلسات با مقامات ایرانی اذعان داشتند که می‌خواهند در این مسیر گام بردارند اما نمی‌توانند حرکتی در مقابل آمریکا انجام دهند بنابراین ما در یک ماه آینده هم نمی‌توانیم امیدوار باشیم. کریمی قدوسی سفر اخیر مایک پمپئو به اروپا را یادآور شد و گفت: وزیر خارجه آمریکا در این سفر تلویحاً با اینستکس موافقت کرد زیرا این کانال مالی موادی را برای تبادل تجاری شامل می‌شود که جزء اقلام تحریمی نیست، بنابراین اروپا با راه‌اندازی اینستکس کار خاصی نمی‌کند. این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، معتقد است: اروپا باید فولاد و مس ما را که اخیراً آمریکا تحریم کرده، بخرد اما نمی‌توانند کاری انجام دهند زیرا مشکل آنها آمریکا است لذا اگر سد راهی تحت عنوان آمریکا مقابل اروپایی‌ها نبود آنها یقیناً به تعهدات خود در قبال ایران عمل می‌کردند. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بر اساس تصمیم شورای عالی امنیت ملی، ایران گام دوم را بعد از اتمام فرصت 60 روزه برخواهد داشت، گام سوم و چهارم هم در راه است. این مسیر قطعاً طی می‌شود زیرا کل نظام با این فرایند همراه شده است بنابراین این فرصت 60 روزه تمدید نخواهد شد.

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=2015

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.