نمایندگان مجلس فکری برای اجاره نشین ها داشته باشند

جناب کریمی قدوسی! شدنی است؛ لطفا خیلی فوری

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب از نگاه دیگران / جمعه ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ / 0 نظر

جناب آقای کریمی قدوسی، نماینده محترم مشهد در مجلس شورای اسلامی، سلام علیکم. تذکر چند روز پیش حضرتعالی به آیت الله آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بابت حضور و اقامت در بخش تشریفات قوه قضاییه را دیده و بابت این امر به معروف و نهی از منکر اساسی شما، بسیار خوشحال شدیم.

جناب آقای کریمی قدوسی، نماینده محترم مشهد در مجلس شورای اسلامی، سلام علیکم. تذکر چند روز پیش حضرتعالی به آیت الله آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بابت حضور و اقامت در بخش تشریفات قوه قضاییه را دیده و بابت این امر به معروف و نهی از منکر اساسی شما، بسیار خوشحال شدیم. اینکه در نظام جمهوری اسلامی، هنوز هستند کارگزارانی که بدون لکنت، در مقابل صاحبان منصب و قدرت، دادخواهی می کنند.

به گزارش بولتن نیوز، خوشحال شدیم از اینکه دیدیم یکی از نمایندگان مجلس از شان نظارتی خود بهره جسته و در حالی که بسیاری از مردم کشور درگیر موضوع اجاره نشینی و افزایش پنجاه تا صد در صدی اجاره بهای منزل استیجاری شان هستند، به اشرافیت محل زندگی یکی از مقامات عالی رتبه مملکتی اعتراض می کند. اعتراضی که واکنش نهادهای ذی ربط را در پی داشته و پیش بینی می شود تا چند روز آینده، تغییری در وضعیت اسکان رئیس مجمع ایجاد کند.

اما جناب کریمی قدوسی! گرچه این اقدام حضرتعالی باعث می شود احساس شکاف طبقانی در طبقات مختلف جامعه تشدید نشده و مردم تصور نکنند که با مسئولین، در حوزه رفاه و تامین ضروریات، فاصله نجومی دارند، اما واقعیت این است که علی ایحال، این اقدامات برای اقشار متوسط و ضعیف جامعه نان و آب نمی شود. به عبارت دیگر، اینکه آیت الله آملی لاریجانی در آن منزل لاکچری اسکان نداشته باشد، تنها باعث می شود مایی که درگیر موضوع مسکن هستیم، تصور نکنیم مسئولین ما چنین دغدغه ای ندارند. اما دغدغه ما را و شرایط نامساعد ما را چنین اقداماتی تغییر نمی دهد.

مردم ما که شدیدا تحت فشار اقتصادی قرار دارند و تمدید اجاره مسکن برای شان این روزها تبدیل به یک بحران شده، انتظار دارند در گان اول مسئولین به فکر تغییر شرایط ایشان باشند تا امور دیگر. و این تغییر، به دست نمایندگان محترم شدنی است. چگونه؟ همانگونه که در مطلبی با عنوان «قرارداد اجاره مسکن دوساله با حداکثر افزایش ده درصدی» اشاره کردیم:

«به نظر می رسد اگر مجلس شورای اسلامی در قالب یک طرح به این مسئله اساسی ورود کند، علاوه بر اینکه رسالت قانون گذاری خود به نفع مردم را انجام داده است، می تواند نگاه میلیون ها ایرانی که قرار است اسفند امسال برای انتخاب همین نمایندگان پای صندوق های رای بیایند را به خود جلب کند. لذا انجام این رسالت، هم برای مردم مفید است هم برای خود نمایندگان. اما این طرح باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

به نظر می رسد این طرح باید دو ویژگی اساسی داشته باشد. ویژگی اول، الزام مالکین و بنگاه های معاملات ملکی به عقد قرارداد حداقل دو ساله است تا با این اتفاق، مستاجرین، دغدغه جابجایی مدام نداشته باشند. و ویژگی دوم، تعیین حداکثر افزایش اجاره بهاست که بین ده تا پانزده درصد بسیار معقول به نظر می رسد. با این شرایط، فرد مستاجر از قبل می داند برای سال آینده باید چه مبلغی را کنار بگذارد و با شوک ناگهانی صد در صدی رو به رو نمی شود.»

جناب کریمی قدوسی! تجربه ثابت کرده اگر یک موضوع تبدیل به دغدغه اکثریت نمایندگان مجلس شود، سریعا با وضع یک قانون دو فورویتی، فکری به حال سر و سامان دادن آن ناهنجاری می کنند. با عنوان یک رسانه تمام تلاش مان این است که این معضل اساسی بسیاری از مردم کشورمان را به گوش مسئولین و نمایندگان محترم مجلس برسانیم و امیدواریم صدای ما شنیده شود. امیداوریم این نگرانی عمومی تبدیل به نگرانی نمایندگان مجلس شده و با یک طرح دوفوریتی، سریعا قوانین مناسب را تصویب کرده تا تابستان داغی که دشمنان مردم ایران برای شان تدارک دیده اند، با این اقدامات، به خنکای مطبوعی ختم شود. می شود این کار را انجام داد. می شود این کار را خیلی فوری انجام داد تا طعم شیرینش را مردم برای همین تابستان بچشند.

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=2001

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.