کریمی قدوسی در گفتگوی اختصاصی با موج فاش کرد؛

ماجرای نامه احمد عراقچی به رییس جمهور چه بود؟/ عراقچی خطاب به روحانی:افشاگری می کنم!

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب رسانه ها / چهارشنبه ۲۱ فروردین ماه ۱۳۹۸ / 0 نظر

نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی جزییات نامه جدید احمد عراقچی معاون ارزی سابق بانک مرکزی به رییس جمهور را که حاوی اطلاعات مهمی است، فاش کرد.

جواد کریمی قدوسی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج، پرده از نامه ای برداشت که گفته می شود از سوی احمد عراقچی معاون سابق ارزی بانک مرکزی به رییس جمهور نوشته شده است.

در مرداد ماه سال گذشته بود که حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای سخنگوی وقت قوه قضاییه در خبری اعلام کرد که معاون ارزی بانک مرکزی که ظاهرا برکنار نیز شده بود در راستای مبارزه با مفاسد اقتصادی امروز بازداشت و به زندان منتقل شده است.

دو روز قبل از این تاریخ، احمد عراقچی از سمت معاون ارزی بانک مرکزی عزل شده بود.

این موضوعات مربوط به نوسانات ارزی در سال 97 است که منجر به عزل سیف رییس وقت بانک مرکزی شد.

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی همان دوره  در دیدار هزاران نفر از قشرهای مردم از استان های مختلف در سخنان مهمی به نوسانات بازار ارز و سکه و کاهش ارزش پول ملی اشاره کردند و افزودند: در همین قضایای ارز و سکه گفته شد مبلغ ۱۸ میلیارد دلار از ارز موجود کشور آن هم در حالی که برای تهیه ارز مشکل داریم، بر اثر بی تدبیری، به افرادی واگذار شد و برخی از آن سوء استفاده کردند. این موارد مشکلات مدیریتی است و ارتباطی با تحریم ها ندارد.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: وقتی ارز یا سکه به صورت غلط عرضه و تقسیم می‌شود، مشکلات فعلی به‌وجود می آید زیرا این قضیه دو طرف دارد، یک طرف آن فردی است که دریافت می کند و طرف دیگر آن کسی است که عرضه می کند. همه بیشتر به‌دنبال آن فردی هستند که ارز یا سکه را گرفته است در حالی که تقصیر عمده متوجه آن فردی است که ارز یا سکه را با بی تدبیری عرضه کرده است که اقدامات اخیر قوه قضاییه نیز در واقع برخورد با کسانی است که با یک تخلف و خطای بزرگ، زمینه ساز این مسائل و کاهش ارزش پول ملی شده اند.

در همین رابطه جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون امنیت ملی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج اظهار داشت: معاون ارزی سابق بانک مرکزی آقای احمد عراقچی که توسط دستگاه قضایی تحت پیگرد قرار گرفته، در بازجویی ها در مقابل این پرسش قرار دارد که بر چه اساسی ظرف مدت کوتاهی، خزانه کشور از ارز و سکه خالی می شود؟

وی افزود: این پرونده مفتوح است و به تازگی احمد عراقچی نامه ای دو صفحه ای به آقای حسن روحانی رییس جمهور می نویسد و در آن به صراحت اعلام می کند که "آقای روحانی آنچه من در این جایگاه عمل کردم با مشورت بعضی از وزارتخانه ها و دستور مستقیم شخص شما بوده است"

کریمی قدوسی سپس به نقل از احمد عراقچی می گوید: در نامه فوق آمده است "اگر برای من قرار منع تعقیب صادر نشود و من به دادگاه بروم، افشاگری می کنم و تاکید می کنم که این کار به دستور شما انجام شده و می گویم چه دستوراتی به من داده اید"

وی سپس با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری اظهار داشت: رهبری معظم انقلاب درباره این موضوع به صراحت تاکید فرمودند که باید عوامل اصلی مورد تحقیق قرار گیرند. لذا حالا این وظیفه قوه قضاییه است تا موضوع را بررسی و نتیجه را اعلام کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس افزود: امروز سنگین ترین پرونده اقتصادی که مورد توجه مردم قرار دارد، مربوط به موضوع ارز، سقوط ارزش پول ملی است و همه می دانند که با سقوط آزاد ارزش پول ملی این مشکلات معیشتی برای مردم به وجود آمده است.

کریمی قدوسی حجم پرونده ارزی را 30 میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: حداقل 30 میلیارد دلار از ذخایر ارزی کشور طی سال های 94 تا 97 به بهانه های نامعلوم کاهش یافته و این حجم سنگین از ارز کشور به بهانه تنظیم بازار عرضه شده است.

وی تصریح کرد: مبلغ 6 میلیارد دلار در سال 94 ، 11 میلیارد دلار در سال 95 و 18 تا 22 میلیارد دلار نیز طی سال های 96 و 97 به بهانه تنظیم بازار ، حفظ ارزش پول ملی و تامین نیازهای اساسی کشور در دوره تحریم ها عرضه شده است.

نماینده مشهد در مجلس گفت: حال این پرسش مطرح می شود که این حجم سنگین ارز چگونه از کشور بیرون رفته؟ به دست چه کسانی داده شده؟ به دستور چه کسی این میزان ارز عرضه شده؟ چه میزان از حداقل 30 میلیارد دلار از کشور خارج شده و در مقابل آن کالایی وارد نشده؟ این پول ها را چه کسانی گرفته اند؟ بر اساس چه تحلیلی دستور خالی شدن ذخایر ارزی صادر شده؟ این دستور بر اساس کدام بخشنامه دولتی بوده و بالاخره اینکه دستور فوق در کدام جلسه اتخاذ شده است؟

کریمی قدوسی تاکید کرد: حال که احمد عراقچی می گوید افشاگری می کنم، وقت مناسبی است تا دستگاه قضایی در دوره ریاست آقای رییسی هر چه سریع تر به این پرونده رسیدگی کند.

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=1984

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.