کریمی قدوسی در مخالفت با کلیات بودجه ۹۸:

برآورد قیمت نفت واقع بینانه نیست

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب قانون گذاری / دوشنبه ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۷ / 0 نظر

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: در بودجه سال ۹۸، برآورد قیمت نفت، واقع بینانه نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، جواد کریمی قدوسی در جلسه علنی عصرِ امروز مجلس شورای اسلامی در مخالفت با کلیات بودجه ۹۸ ضمن تسلیت شهادت دسته جمعی جوانان رشید انقلاب در دفاع از کشور، گفت: همچنین حماسه عظیم ملت در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را تبریک عرض می کنم.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی گفت: مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن به ما پیام دادند که حقوق ها را افزایش ندهید بلکه جلوی افزایش تورم و کاهش قدرت خرید مردم را بگیرید.

کریمی قدوسی با اشاره به اینکه یکی از وظایف و تکالیف دولت، تنظیم لایحه بودجه برای اداره کشور در حوزه های مختلف است، اظهار داشت: اگر دولت در ۶ سال گذشته، ۵ لایحه اقتصادی در حوزه تجارت، کسب و کار، افزایش قدرت پول ملی ارائه می کرد در شرایط فعلی در بهترین شرایط بودجه را ارائه و کشور اداره می شد اما متأسفانه این مسئله تحقق نیافته است.

وی یادآور شد: بنده با کلیات لایحه بودجه ۹۸ مخالفم و معتقدم این لایحه و مصوبه کمیسیون تلفیق با اسناد بالادستی به ویژه برنامه ششم توسعه مطابقت ندارد.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس تصریح کرد: براساس برنامه ششم توسعه کشور باید تاکنون ۵ گام را برمی داشت تا به محل تعیین شده در این برنامه می رسید اما اکنون تازه می خواهیم گام سوم را برداریم.

کریمی قدوسی با انتقاد از عدم تطبیق لایحه بودجه ۹۸ با برنامه ششم توسعه اظهار داشت: ۷۳ درصد از قواعد حاکم در برنامه ششم توسعه در لایحه بودجه ۹۸ لحاظ نشده است.

وی افزود: ۸۳ درصد در بحث فناوری، ۷۵ درصد در حوزه اقتصاد کلان، ۷۲ درصد در حوزه ایثارگران، ۶۹ درصد در حوزه آموزش عالی و فناوری، ۷۵ درصد در حوزه بیمه اجتماعی و عدالت اجتماعی، ۷۵ درصد در حوزه حمل و نقل و مسکن، ۷۵ درصد در حوزه محیط زیست، ۵۴ درصد در حوزه کشاورزی، ۵۶ درصد در حوزه دفاع و امنیت، ۵۳ درصد در حوزه فرهنگ و هنر در لایحه بودجه ۹۸ با احکام قانون برنامه ششم توسعه تطبیق ندارد.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس خاطرنشان کرد: همچنین لایحه بودجه ۹۸ از لحاظ وابستگی به نفت نسبت به بودجه سال گذشته ۳ درصد افزایش و نسبت به عملکرد سال گذشته ۳۵ درصد افزایش داشته است.

وی افزود: همچنین با وجود افزایش ۵۱ درصدی بودجه شرکت های دولتی اما سهم سود شرکت های دولتی در بودجه سال آینده ۵۰ درصد کاهش یافته است.

کریمی قدوسی با اشاره به اینکه در منابع استقراض یعنی آینده فروشی، ۱۲ درصد رشد داشته است، گفت: برآورد قیمت نفت در بودجه ۹۸ واقع بینانه نیست چرا که عربستان ۸۰ دلار و آمریکا ۶۶ دلار برای قیمت نفت تعیین کردند اما ایران ۵۵ دلار قیمت نفت را در نظر گرفته است.

وی با بیان اینکه واگذاری اموال منقول و غیر منقو ل در بودجه ۹۸، ۷۶ درصد افزایش یافته است، تصریح کرد: متأسفانه این نوع نگاه به بودجه باعث کاهش ارزش پول ملی می شود و همچنین در این بودجه آن طور که باید و شاید به زندگی فقرا و بهبود شرایط آنها توجه نشده است و صرفاً بسته های خواربار در نظر گرفته شده است که آن هم به دست جمعیت زیادی از مردم نرسیده است.

نماینده مردم مشهد در مجلس اظهار داشت: متأسفانه یکی از مسائل مهم، قدرت اقتصاد است اما دولت به آن توجهی نکرده است و همچنین باید توجه ویژه ای به مدیریت واردات و جلوگیری از واردات بی رویه شود چرا که این مسئله منجر به مشکلات زیادی در حوزه تولید شده است.

کریمی قدوسی ادامه داد: امروز متوجه شدم که ممنوعیت ۱۳۵۰ قلم کالا به کشور برداشته شده است که اگر وزیر صنعت در اتاقش بنشیند و کاری نکند و در  اتاقش مدیریت کند و جلوی واردات بی رویه را بگیرد، ۵۰ درصد مشکلات حوزه تولید حل می شود.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس تأکید کرد: خوب است زنگنه بگوید در ۶ سال گذشته به چند کشور از شرکای سنتی ایران سفر کرده و درباره تجارت نفت و گاز و بازگشت پول با آنها تا چه صحبت کرده است؟

نماینده مردم مشهد در مجلس خاطرنشان کرد: بیشتر توجه وزیر نفت به کشورهای اروپایی بوده است اما توجه ای به کشورهایی چون روسیه، چین، ترکیه نداشته است.

وی در پایان گفت: به قول آقای زنگنه که قرار نیست نفت را در برابر غذا دهیم  اما با وجود کانال مالی اروپائیان موسوم به اینستکس حتی اقلام غذایی را هم نمی توانیم در برابر نفت بگیریم.

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=1955

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.