از برجام تا سرانجام

بازخوانی پرونده جاسوسی هسته ای دری اصفهانی عضو هیات مدیره بانک سامان!

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب از نگاه دیگران / دوشنبه ۱ بهمن ماه ۱۳۹۷ / 1 نظر

بازخوانی پرونده متهم به جاسوسی که مشاور رئیس‌کل بانک مرکزی، عضو غیرموظف هیات مدیره بانک سامان و عضو بانکی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای بود

به گزارش بولتن نیوز، سوم شهریورماه 1395 بود که خبرگزاری بسیج، در خبری با تیتر " مشاور سیف و عضو هیات‌مدیره بانک سامان بازداشت شد!" و   بعد از دستگیری دری اصفحانی نوشت: بازداشت عبدالرسول دری‌اصفهانی مشاور سیف و عضو هیات مدیره بانک سامان به عنوان جاسوس از آن خبرهای عجیب و غریب بود که باورش سخت است؛ مخصوصا که وزارت خارجه آن را تکذیب کرد اما این خبر فراتر از یک شایعه است.

خبرگزاری بسیج در ادامه می نویسد: موضوع بازداشت دری‌اصفهانی وقتی جدی می‌شود که یک عضو کمیسیون امنیت‌ملی با صراحت این خبر را تایید می‌کند و جزئیات عجیب و غریبی از مشاور دو تابعیتی سیف اعلام می‌کند.

جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار رمز عبور با اشاره به دستگیری عبدالرسول دری اصفهانی، جزئیاتی از نحوه فعالیت و دستگیری این نفوذی و جاسوس را تشریح کرد.

وی با بیان اینکه اخیرا یکی از نفوذیها در تیم مذاکرات توانسته بود با نفوذ و دور زدن تیم مذاکره، اطلاعات ذی قیمتی به آمریکا بدهد، گفت: وی هم اکنون بازداشت شده و در زندان بسر می برد.

وی گفت: عبدالرسول دری اصفهانی قبل از انقلاب با کمیته خزانه داری آمریکا کار می کرد و مسئولیت کمیته بخش مربوط به انگلیس را بر عهده داشته است.

پس از این و در آذر ماه 96 باشگاه خبرنگاران جوان در خبری دیگر با تیتر"   جاسوس هسته‌ای چگونه اطلاعات را از جلسه محرمانه خارج می‌کرد؟"  در باره انتقال اطلاعات توسط جاسوس هسته ای در جریان مذاکرات با 1+5  با انتشار فیلمی نوشت: عبدالرسول دری اصفهانی که از اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای بود به جرم جاسوسی به پنج سال حبس محکوم شده است.

در ادامه این گزارش آمده است: یکی از اتهامات او ضبط محتوای مذاکرات محرمانه هسته‌ای با ساعت مچی و ارسال آن به یکی از دستگاه‌های جاسوسی انگلیس است.

 گفتنی است؛ دری اصفهانی پیش از انقلاب با کمیته خزانه داری ایالات متحده همکاری می کرد و پس از انقلاب به استخدام وزارت دفاع در آمد و مسئولیت رسیدگی به مطالبات ایران از آمریکا را بر عهده می‌گیرد. بعد از مدتی وزارت دفاع در می‌یابد که در محاکم و دعاوی بین ایران و آمریکا، به رغم مستندات و مدارک قوی، به علت عدم ارائه دفاعیات لازم آرای صادره به نفع آمریکا است به همین جهت وی از وزارت دفاع اخراج می‌شود و به کانادا می‌رود.

دری اصفهانی در سال ۹۲ و پس از استقرار دولت یازدهم، به عنوان مشاور ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مشغول به کار شد و همزمان نیز در هیئت مدیره یکی از بانک های خصوصی کشور اشتغال داشت و ماهانه دهها میلیون حقوق می گرفت.

در جریان مذاکرات هسته ای و زمانی که طرفین در خصوص رفع تحریم ها در حال چانه زنی بودند، دری اصفهانی از طرف بانک مرکزی بعنوان کارشناس مسائل مالی و روابط بانکی به تیم مذاکره کننده هسته ای برای حضور در این مذاکرات «رسما» معرفی می شود و پس از به دست آمدن توافق هسته ای نیز از جانب رئیس جمهور به عضویت در ستاد پیگیری برجام منصوب می شود.

این فرد که دارای تابعیت کانادایی است، در تیرماه سال 95 با اتهام ارتباط با سرویس های جاسوسی بیگانه دستگیر شد، بر اساس اسناد منتشره، همکاری خود را با سرویس های غربی از طریق شرکتی به نام PWC انجام داده است.

پساز این گزارش و در اردیبهشت 1397 تسنیم در گزارشی با تیتر " چهارمین نهاد قانونی هم جاسوسی دری‌اصفهانی را تایید کرد/ شاه‌مهره دوتابعیتی‌ها کیست و چگونه جاسوسی می‌کرد؟" نوشت:

سخنگوی قوه قضاییه امروز، مجداداً بر جاسوس بودن دری اصفهانی عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته‌ای تاکید کرد؛ اسم این فرد در گزارش هیئت تفحص مجلس از ۲تابعیتی‌ها نیز آمده؛ به راستی او کیست و چه نقشی در ماجرای برجام و fatf داشته، با گزارش تسنیم همراه شوید.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه  در نشست خبری در پاسخ به ادعای اخیر وزیر اطلاعات که گفته بود "دری‌اصفهانی جاسوس نیست"، اعلام کرد "دری اصفهانی از نظر دادگاه جاسوس است و درخواست اعاده دادرسی هم کرده که هنوز نتیجه آن مشخص نیست."

در گزارش هیئت تحقیق و تحفص مجلس از 2 تابعیتی‌ها، نام دری اصفهانی نیز به عنوان جاسوس آمده است؛ در این گزارش تصریح شده که وی  (تبعه کانادا) از دیگر محکومین به اتهام جاسوسی در تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای بود که در رأس حساس‌ترین بخش مذاکرات یعنی کمیته مالی ـ بانکی بوده است که پذیرش اجرای FATF به عنوان پیش‌شرط امضا برجام و در منگنه قرار دادن نظام به نحوی که راه رفت و برگشت برای آن وجود نداشته باشد، از نتایج آن بوده است.

پیشتر نیز، بر اساس نظر نهادهای امنیتی، دادگاه با صدور حکمی دری اصفهانی عضو سابق تیم مذاکره کننده برجام را جاسوس اعلام کرده و پرونده وی برای صدور حکم نهایی به دیوان عالی کشور ارسال کرده بود که نهایتا این دیوان نیز با تائید حکم اولیه جاسوس بودن دری اصفهانی را محرز و تائید کرد.

در ادامه گزارش خبرنگار تسنیم به سوابق و عملکرد این جاسوس دو تابعیتی پرداخته شده است:

** دری اصفهانی؛ اخراج از وزارت دفاع تا مشاوره دادن به سیف

عبدالرسول دری اصفهانی متولد 1335 در اصفهان است. دری تحصیلات خود را در رشته حسابداری در انگلستان ادامه داد و به عضویت پیوسـته انجمن حسـابداران خبـره انگلستان و ولـز و انجمن حسـابداران خبـره اُنتاریو در کانـادا درآمد. وی شریک موسسه حسابرسی «کوپرزاند لیبراند»Coopers & Lybrand پیش از انقلاب بود.

بر اساس گزارش‌های منتشره وی قبل از انقلاب با کمیته خزانه‌داری آمریکا هم کار می‌کرده و مسئولیت کمیته بخش مربوط به انگلیس را برعهده داشته‌است. دری اصفهانی پس از انقلاب، در وزارت دفاع ایران استخدام و مسئولیت بخش مطالبات ایران از آمریکا شد.  هنگامی که وزارت دفاع مطلع می‌شود که محاکم و دعاوی بین ایران و آمریکا، به رغم مستندات و مدارک قوی، به علت عدم ارائه دفاعیات، رای به نفع آمریکا داد، از وزارت دفاع اخراج شد و به کانادا می‌رود.

در زمان مدیرکلی محمود بهمنی جهت عضویت در هیئت مدیره یکی از بانک‌های خصوصی معرفی و رد صلاحیت شده بود. وی که همدوره ولی‌الله سیف در دانشکده حسابداری و علوم مالی شرکت ملی نفت ایران بوده‌، در دولت یازدهم به ایران بازگشت و به عنوان مشاور سیف در بانک مرکزی مشغول به کار شد و مجدداً از سوی مدیرکل جدید به عنوان عضو هیئت مدیره همان بانک معرفی و مشغول بکار شد.

با تشکیل تیم جدید مذاکره‌کننده هسته‌ای، زمانی که طرفین درباره رفع تحریم‌ها در حال چانه زنی بودند، دری اصفهانی از طرف بانک مرکزی بعنوان کارشناس مسائل مالی و روابط بانکی به تیم مذاکره کننده هسته‌ای برای حضور در این مذاکرات معرفی شد. پس از به دست آمدن توافق هسته‌ای نیز از جانب رئیس جمهور به عضویت در ستاد پیگیری برجام منصوب می‌شود.

وی در گفت‌وگویی یک سال قبل از بازداشتش درباره نحو ورود به تیم مذاکره‌کننده می‌گوید "ورود من به مذاکرات دو مقطع دارد. بار اول در حدود یک سال و اندی پیش کمیته‌ای در نهاد ریاست جمهوری به سرپرستی آقای دکتر نهاوندیان تشکیل شد که هدف آن انتقال تجارب متخصصان مختلف و مشورت به دولت درخصوص این پرونده بود. از من نیز برای حضور در این جلسات دعوت به عمل آمد. متاسفانه در آن مقطع به دلیل سفرهای کاری متعددی که داشتم جلسات کمی را توانستم حاضر شوم. بعد از این جلسات تصمیم بر این شد که علاوه بر کسانی که دارای تخصص و تجربه در زمینه مسائل سیاسی و دیپلماسی هستند، از متخصصان امور بانکی و مالی هم استفاده شود. جناب آقای دکتر سیف هم از من خواستند که در این حوزه به مذاکره‌کنندگان کشورمان کمک شود؛ من هم با کمال میل پذیرفتم."

دری اصفهانی در بهمن ماه سال 94 در جریان تقدیر از تیم مذاکره کننده هسته‌ای نشان درجه 3 خدمت را از دست حسن روحانی رئیس‌جمهور دریافت کرد.

** آغاز افشای پروژه نفوذ و دستگیری یک دوتابعیتی

دری اصفهانی که دارای تابعیت کانادایی است، در تیرماه سال 95، با اتهام ارتباط با سرویس‌های جاسوسی دستگیر شد. برخی نمایندگان مجلس در طرح سوال از وزیر اقتصاد نسبت به حضور فردی بنام عبدالرسول دری اصفهانی که با سرویس جاسوسی انگلیس ارتباط داشته و ماهیانه حدود 7500 پوند حقوق می‌گرفته و دو تابعیتی هست و در شرکت pwc با پوشش اقتصادی، مسائل امنیتی- سیاسی ایران را جمع آوری و گزارش می‌کرده حساس شدند. شخصیتی که قبلاً با نظر حفاظت اطلاعات وزارت دفاع اخراج شده بود.

بر اساس اسناد منتشره، وی همکاری خود را با سرویس‌‌های غربی از طریق شرکتی بنام PWC انجام داد. شرکت PWC یا «پرایز واترهاوس اینترپرایز» شرکتی چند ملیتی است که دفتر مرکزی آن در انگلستان واقع است و به ارائه سرویس‌های وسیعی در حوزه خدمات حسابداری، مالی، تجاری و بیمه‌ای می‌پردازد.

بر اساس برآورد درآمد سالیانه، این شرکت در سال 2013 دومین شرکت بزرگ در ارائه سرویس‌های خدمات حسابداری و مالیاتی در جهان است و یکی از چهار شرکت بزرگ حسابرسی در دنیاست. PWC شبکه‌ای از کارمندان بالغ بر 236 هزار نفر در 156 کشور را دارا است و درآمد کل این شرکت در سال 2017 میلادی بیش از 37 میلیارد دلار بوده است.

طبق گزارش‌هایی که در زمان دستگیری وی منتشر شده بود، دری برای 5 روز کار در طول ماه، میزان7500 پوند را بعنوان حقوق خود دریافت می‌کرده است

در متن کامل گزارش نهایی تحقیق و تفحص نمایندگان مجلس شورای اسلامی از وضعیت افراد دوتابعیتی و دارای گرین‌کارت آمده است "دری اصفهانی (تبعه کانادا) از دیگر محکومین به اتهام جاسوسی در تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای بود که در رأس حساس‌ترین بخش مذاکرات یعنی کمیته مالی ـ بانکی بوده است که پذیرش اجرای FATF به عنوان پیش‌شرط امضا برجام و در منگنه قرار دادن نظام به نحوی که راه رفت و برگشت برای آن وجود نداشته باشد، از نتایج آن بوده است.

نکته حائز اهمیت آنکه مشارالیه در اعترافات خود به صراحت عنوان داشته است که نمایندگی شرکت PWC مستقر در امارات از وی خواسته است تا افراد مطمئنی را جهت همکاری با این موسسه به آن معرفی نمایند که ترجیحاً تابعیت مضاعف داشته باشند که وی نیز دو نفر به نام‌های فریده شیرازی و مشکان مشکور (تبعه فرانسه و از مشاوران تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در توافق برجام) را به آنها معرفی نموده است. از دیگر موارد در این زمینه می‌توان به خاوری اشاره نمود؛ همگان نیز ایجاد خسارت وارده اقتصادی از سوی خاوری به عنوان مدیرعامل بانک ملی به عنوان مدیر عامل بانک ملی ایران و خروج سرمایه‌های هنگفت از کشور مطلع‌اند و نیاز به تشریح نداشته و توضیح واضحات است."

وی تأکید بسیاری به پذیرش FATF داشت و در گفت‌وگویی با دنیای اقتصاد یک سال پیش از دستگیری می‌گوید " تعاملات خارجی فقط محدود به گشایش اعتبارات اسنادی نیست، باید زیر‌ساخت‌ها اصلاح و به روز شود. شرایط عوض شده و باید آن را به درستی شناخت تا بتوان پیاده‌سازی کرد. آیین‌نامه‌ها و مقررات بین‌المللی نظیر مقررات مبارزه با پولشویی(FATF) باید به دقت اجرا شود. بانک مرکزی هم باید بخش نظارتی خود را قوی کند، به نفع بانک مرکزی است که اطمینان حاصل کند تمامی مقرراتی که امروزه برای کار با بانک‌های بین‌المللی لازم است در همه بانک‌ها به اجرا در می‌آید."

طبق گزارش‌ها یکی از مسائل دیگری که درباره فعالیت جاسوسی دری اصفهانی مورد تاکید قرار می‌گرفت، نحوه دریافت حق الزحمه خود بابت جاسوسی است که به دلیل وجود نداشتن ارتباطات بانکی میان ایران و سایر کشورها به دلیل تحریم‌های بانکی، این وجوه به حساب پسر او که در ایران ساکن نیست، واریز می‌شده است.

اول مرداد 1395 رسانه‌ها خبر دستگیری وی به اتهام جاسوسی را منتشر کردند. بر اساس حکم شعبه سوم دادسرای پولی و بانکی کشور به جرم خروج غیر قانونی ارز بالغ بر معادل 200 میلیارد تومان با ثبت شرکت صوری در کشور دوبی و در پوشش واردات دارو، در بازداشت به سر می‌برد. دری اصفهانی در آخرین دادگاه خود به پنج سال زندان محکوم شد.

در نهایت دیوان عالی کشور، سازمان اطلاعات سپاه و مجلس شورای اسلامی بر جاسوسی وی صحه گذاشتند و  سخنگوی قوه قضاییه نیز به‌عنوان چهارمین نهاد قانونی کشور، جاسوس بودن این دوتابعیتی عضو تیم مذاکره‌کننده را تایید کرد.

 

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=1935

نظرات کاربران

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.