کریمی قدوسی:

جریان مقاومت منسجم و دارای رهبری راهبردی است/ ادلب باید به دامان سوریه بازگردد

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب دیدگاه ها / چهارشنبه ۲۸ آذر ماه ۱۳۹۷ / 0 نظر

عضوکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: از جمله مواضع راهبردی نشست های اخیر با موضوع سوریه،این است که با کمترین هزینه کشورهای منطقه از شر داعش،آمریکا و سعودی بایستی نجات پیدا کنند.

جواد کریمی قدوسی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت دیدارهای سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در موضوع صلح سوریه گفت:جریان مقاومت یک جریان کاملا منسجم،به هم پیوسته و دارای رهبری راهبردی است.

وی افزود:هرکسی در این مجموعه قرار بگیرد و رهبری راهبردی را بپذیرد،قطعاً می‌تواند به جریان مقاومت کمک کند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی معتقد است؛این حوزه هم حوزه ای نیست که وزیرخارجه و یا دیگر مسولان در دولت و نظام ما در آن دخل و تصرف کنند.این موضوع فراتر از تاثیرگذاری سلیقه افراد و مسئولین در پیاده کردن بعضی از برنامه ها است؛هر سیاستی به میزان اختیارات آقای ظریف و یا دیگر مسولان نظام ما باید در چارچوب رهبری راهبردی باشد. 

این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه افزود:سفر آقای ظریف  و یا جابری انصاری به نشست ها در موضوع آتش بس در منطقه ،ظاهر موضوع است و چهره باطن جریان خود مقاومت در منطقه است؛سید حسن نصرالله اولویت‌ها را کاملا درنظر دارد،بشار اسد هم همینطور ،عراق، یمن همه جزئی از حوزه راهبردی است و با هم در مواضع هماهنگ هستند.

کشورهای منطقه با کمترین هزینه  از شر داعش،آمریکا و سعودی بایستی نجات پیدا کنند

کریمی قدوسی ادامه داد:از جمله مواضع راهبردی این است که با کمترین هزینه کشورهای منطقه از شر داعش،آمریکا و سعودی بایستی نجات پیدا کنند و آنها به دنبال گسترش جنگ نیستند و حتی می توانند از راهبردهای دیگر مانند راهبردهای دیپلماتیک استفاده کنند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس با بیان اینکه ادلب باید به دامان سوریه بازگردد ،اظهار داشت: البته روش های دیپلماتیک آن گونه نباشد که به ادلب استقلال دهند ،معارضین و داعش در ادلب بمانند؛ که اگر بمانند قطعاً مدعی یک ملت،یک دولت و یک زبان می شوند و حتی قانون اساسی می آورند؛چراکه رژیم صهیونیستی هنوز نیم نگاهی به آنها دارد و به دنبال این است که همه تروریست ها را نگه دارد و از این نقطه آنها را تقویت کنند و اگر ضعیف شده اند دوباره حملات شان را از این نقطه آغاز کنند. 

ادلب باید به دامان سوریه بازگردد

نماینده مردم در مجلس دهم معتقد است؛راهبرد بسیاری از نشست ها در موضوع آتش بس در سوریه با حضور سه کشور ایران روسیه و ترکیه این است که ادلب بایستی به سوریه بازگردد،حکومت مرکزی در آنجا مستقر شود و در جزئیات دارند بحث می‌کنند.

عضوکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به نقش تاثیرگذار این سه کشور ایران،روسیه و ترکیه در موضوع آتش بس در سوریه مطرح کرد: حتما این سه کشور و چند کشور دیگر با هم هماهنگ هستند،روس ها در موضوع سوریه کاملا با جمهوری اسلامی هماهنگ عمل می کنند،البته  بعضی از مقامات روس مواضعی گرفتند که بعدا آن را اصلاح کردند؛ آنها می‌دانند که در این میدان باید با جریان مقاومت همراهی داشته باشند.

وی با اشاره به اهمیت دیدار نماینده سازمان ملل در موضوع سوریه با نمایندگان کشور ایران،روسیه و ترکیه،اظهار کرد: این نشست ها انجام می شود درباره ی یمن هم این اتفاق دارد می‌افتد و همین قدر که آل سعود در مورد سوریه می‌خواست و در مدت دو هفته کار را تمام کند ولی این جنگ ۴ سال طول کشیده است و نتوانستند،نهایتا انصارالله را به صورت رسمی پشت میز مذاکره می‌پذیرند و سازمان ملل هم به انصارالله رسمیت می دهد این یعنی پیروزی.

کریمی قدوسی بابیان اینکه تن دادن به آتش بس یعنی پیروزی، مطرح کرد:ما هم در دوران هشت سال دفاع مقدس ما هم این طور عمل کردیم،نهایتاً آن که به آنچه می‌خواستیم رسیدیم متجاوز معرفی شد و آتش بس شد؛ولی بعد پیروزی های بعدی هم آمد تا سقوط صدام.در جنگ ایران و عراق همین بود،امام(ره) می‌گفتند که متجاوز باید معرفی و کشور ما از اشغال خارج شود و این اتفاق افتاد.کشور هم از خاکش آزاد شد و هم متجاوز معرفی شد و بعد از آن پیروزی بزرگی به دست آمد.

عضوکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه یمنی ها هم شاهد سقوط آل سعود خواهند بود باوجود اینکه آتش بس را می‌پذیرند، تصریح کرد:این جریان حق است؛ از یک طرف مقاومت خودشان را نشان می دهند که به اهدافشان برسند؛از آن طرف هم به دنیا می‌گوییند که من جنگ‌طلب نیستم و آماده مذاکره هستم.می گوید این کشور متجاوز است و کشورما را اشغال کرده است و باید برود.

به گزارش خانه ملت؛سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه مذاکرات وزرای خارجه سه کشور ضامن صلح در سوریه (روسیه، ایران و ترکیه) با استفان دی‌میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه در ژنو را بسیار سازنده ارزیابی کرد.

لاوروف تاکید کرد:فعالیت کمیته قانون اساسی سوریه باید به روی یافتن سازش و مشارکت سازنده در جهت دستیابی به توافقات کلی متمرکز باشد تا در نهایت بتواند حمایت گسترده از سوی ملت سوریه را بدست آورد.

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=1906

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.