کریمی قدوسی:

شفافیت زندگی رجال سیاسی می تواند جلوی بسیار از رانت ها را بگیرد

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب دیدگاه ها / سه شنبه ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۷ / 0 نظر

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی بر لزوم تصویب قوانین شفافیت سازی زندگی سیاسیون تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، جواد کریمی قدوسی شب گذشته در مدرسه علمیه علوی قم گفت: امام راحل پس از انقلاب بر برگزاری رفراندوم تاکید داشتند و آن روز کسی به اهمیت این مساله توجهی نداشت، ولی امام چهل سال بعد را می دید که قطعا عده ای می گویند که این نظام توسط یک عده معدود انجام شد.

وی افزود: پس از رفراندوم، قانون اساسی نیز به رفراندوم گذاشته شد؛ امام در همان زمان بر اهمیت بیشتر مجلس بر ریاست جمهوری تاکید داشتند، زیرا اگر مجلس قوی در خط انقلاب باشد حتی دولتی که بخواهد از آرمان های انقلاب نیز فرار کند را مهار می کند.

کریمی قدوسی اظهارکرد: رهبر انقلاب کار اصلی مجلس را ریل گذاری معرفی کردند؛ سیستم ریل به شکلی است که راننده های قطار به هیچ عنوان نمی توانند از ریل خارج شوند؛ قانون گذاری همچون صنعت ریل فعالیت می کند.

وی تصریح کرد: سند اصلی و بزرگ جهانی ما برای ساخت این زیرساخت، شرع مقدس است و سند دیگر قانون اساسی است که مبتنی بر شرع مقدس اسلام نوشته شده؛ سومین سندی که قانون گذار باید آن را پایه تصمیمات خود قرار دهد، مجموعه سیاست های کلی نظام مقدس جمهوری اسلامی است که توسط قانون اساسی تدوین شده و به دولت و مجلس ابلاغ می شود.

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: برای شکل گیری مجلس باید به آرای مردم مراجعه شود؛ در این بین بود که برخی به این گمان رفتند که اگر افکار مردم مهندسی شود می توانند به اهداف خود برسند؛ به همین دلیل است که سرویس های امنیتی کشورهای مختلف برای مهندسی انتخابات فعال می شوند.

وی افزود: در انتخابات لبنان یک هواپیما کارشناس از یک ماه پیش از انتخابات با امکانات و تجهیزات به دنبال مدیریت افکار عمومی مردم بودند؛ در انتخابات اخیر عراق نیز تلاش زیادی شد که روی انتخابات نخست وزیر و مجلس عراق تاثیر بگذارند؛ دو هفته پیش از جمع بندی کابینه و ... در عراق، آمریکایی ها اعلام کردند که در این جا سه بر هیچ بازی را به ایران باختیم.

کریمی قدوسی اظهار کرد: در این چهل سال نفوذ پول و لابی قدرت برای نتیجه گیری از انتخابات روز به روز پیش رفت؛ امروز اگر ضرباتی بر ما وارد می شود همان شجره خبیثه خاندان های قدرت و ثروت هستند؛ پیش از انقلاب بیش از 54 خانواده قدرتمند و ثروتمند در ایران از راه غارت و رانت منابع کشور را به خدمت گرفته بودند و انتخابات را نیز مدیریت می کردند.

وی تصریح کرد: یکی از مباحث بسیار مهم امام راحل در بهشت زهرا، تبیین نوع انتخاب نمایندگان در نظام طاغوت بود و هدف انقلاب را نیز مشخص کردند؛ یکی از اقدامات شورای انقلاب مصادره اموال همان 54 نفر بود.

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: پس از استقرار نظام اسلامی این بافت تغییر کرد؛ مسئولان نظام به حدی کار دارند که وقت کسب و کار ندارند و به همین جهت است به برخی سیاسیون می گوییم که شما که همیشه در کارهای اجرایی حضور دارید چگونه این همه شرکت را اداره می کنید و 1000 میلیارد سرمایه دارید؟

وی افزود: امروزه این خط قدرت و ثروت بیشتر شده است و خاندان های مختلف با رانت های مختلف به قدرت و ثروت رسیده اند؛ زمانی به یکی از افراد ثروتمند که حامی مالی یک جریان در انتخابات نیز بود یکی از صنایع بزرگ کشور  را واگذار کردند و نظایر آن هم وجود داشت؛ قانون واگذاری ها به دنبال حل این مشکل بود؛ گروه حامی این جریان معتقد به نظریه آدام اسمیت هستند که می گوید ثروت جامعه را بین فقرا تقسیم نکنید زیرا آنها نمی دانند این پول را چگونه مدیریت کنند.

کریمی قدوسی خاطرنشان ساخت: ویژه خواری ها با باند بازی و رانت خواری انجام می شود؛ اگر مجلس و نهادهایی که با رای مردم انتخاب می شود با حضور سیاسیون غیر انقلابی همراه باشد این وضعیت را نیز باید شاهد باشیم.

وی تصریح کرد: این خاندان های ثروتمند و قدرت مند مانند یک دانه های بند شده روی یک نخ باهم مرتبط هستند؛ باشگاه اندیشه ورزان نفت و نیرو و برند سازی ها به خصوص در صنعت جایگاه داری بر اساس همین الگوهای غلط و غیر انقلاب شکل گرفت؛ بسیاری از این برندسازی های خصوصی در جیب فعالانی بودند که در این صنایع فعالیت داشتند ولی به نام خصوصی نوشته شد.

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: نمایندگان مجلس در این گونه امور باید فعال باشد و با همکاری بخش خصوصی و مردمی که در بطن جامعه هستند باید جلوی این رانت ها و ویژه خواری ها را بگیرند.

وی افزود: تمام صنعت نفت کشور ما در دست باشگاه اندیشه ورزان نفت است و گردش مالی این حوزه در این باشگاه است؛ هر کسی می خواهد عضو شود همین 54 نفر باید به این فرد رأی بدهند که او هم وارد این باشگاه شود؛ در این شرایط آیا می توان منتظر بهبود شرایط باشیم؟

وی تصریح کرد: یکی از ریشه های مصیبت اختلاط کارهای مجلس و دولت است؛ یعنی دولت و مجلس برای انتخابات یا تعامل دارند یا تعارض؛ این مساله باید با قوانین انقلابی حل شود.

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: بخش زیادی از فعالیت های نمایندگان را عمل به وعده ها می گیرد؛ وقتی قرار باشد نماینده با حمایت روی کار بیاید مجبور است که به وعده هایی که داده عمل کند؛ دخالت دو قوه در انتصابات و رای گیری هاو... کارها را مشکل می کند؛ در اینجا قوانین باید با ریل گذاری و شفافیت زندگی شخصیت های سیاسی می تواند کار را اصلاح کنیم.

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=1873

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.