در گفتگو با کیهان:

بازگشت CFT با بیش از 20 ایراد به مجلس

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب قانون گذاری / سه شنبه ۱۵ آبان ماه ۱۳۹۷ / 0 نظر

عباسعلی کدخدایی گفت: شورای نگهبان جلسات متعددی را برای بررسی لایحه الحاق ایران به CFT داشتیم و بیش از ۲۰ مورد ایراد گرفته شد.

به این ترتیب لایحه مذکور به مجلس برگشته و باید در کمیسیون امنیت ملی مورد بررسی قرار گیرد. دیروز در این باره با «جواد کریمی قدوسی» نماینده مردم مشهد و عضو کمیسیون امنیت ملی صحبت کردیم. این نماینده مجلس دهم در ابتدای سخنانش یادآور شد: شورای 15 نفره مجمع تشخیص مصلحت نظام ایرادات شکلی و ماهوی در مورد لایحه پالرمو در دو صفحه آورده است. این در حالی است که دایره شمول تهدیدات امنیتی پالرمو بسیار کمتر از CFT است. CFT تهدیداتش خیلی بیشتر است به خصوص بعد از این بیانیه اخیری که این نهاد صادر کرد. 
عضو کمیسیون امنیت ملی افزود: این نهاد در بیانیه‌اش به صراحت گفته است آن اصلاحاتی را که در متن لایحه اعمال کرده‌اید بردارید. یعنی گفته‌اند که مواردی از قبیل مبارزه علیه‌اشغال خارجی و مبارزه با استعمار را حذف کنید در جرایم سازمان یافته. یعنی اگر کشور ما هم‌اشغال شود کسی نمی‌تواند علیه‌اشغال خاک وطن مقابله و مبارزه کند. این یعنی اگر رئیس‌دلواری‌ها و میرزا کوچک خان‌ها هم پیدا شوند و علیه‌اشغال خارجی بخواهند مبارزه کنند با این قانون پیشاپیش ما آنها را تروریست معرفی کرده‌ایم.
بررسیCFT هفته آینده 
در کمیسیون امنیت ملی
وی گفت: این بیانیه بعد از مصوبه مجلس بود و به نظرم خیلی شرم آور بود برای کسانی که سینه چاک تصویب CFT بودند. حالا در بررسی CFT شورای نگهبان بیش از 20‌اشکال و ایراد شکلی و ماهوی در مطابقت این لایحه با قانون اساسی و شرع مقدس از آن استخراج کرده است. ظاهرا شورای نگهبان در جمع‌بندی خود به جمع‌بندی مجمع تشخیص مصلحت نیز‌اشاره کرده است. معمولا الان اینگونه عمل می‌شود که شورای نگهبان هم خودش ایرادات مجمع تشخیص مصلحت را مد نظر قرار می‌دهد و هم اینکه عینا آن موارد را به مجلس نیز اطلاع می‌دهد. 
نماینده مشهد اظهار داشت: حالا بعضی از نمایندگان ایراد گرفته‌اند که یک شورای نگهبان بیشتر نداریم؛ بله یک شورای نگهبان بیشتر نداریم اما براساس اصل 110 مطابقت مصوبات با سیاست‌های کلی نیز باید صورت گیرد. سیاست‌های کلی به کشور ثبات و آرامش می‌دهد. یعنی همان اطمینان برای یک سرمایه‌گذاری را همین حرکت در مسیر سیاست‌های کلی به وجود می‌آورد. 
کریمی قدوسی در پایان خبر داد: به یاری خدا بررسی ایرادهایی که به CFT گرفته شده در برنامه هفته آینده کمیسیون امنیت ملی قرار دارد.

منبع: کیهان

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=1864

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.