به بهانه قتل جمال خاشقجی

پرده برداری از نامی آشنا که در میان هیاهو ها گمشده است

نسخه قابل چاپ
گروه مطالب دیدگاه ها / یکشنبه ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۷ / 0 نظر

در میان تمامی هیاهو های امروزه در خصوص برگی دیگر از جنایات خاندان فضیح آل سعود به نام هایی آشنا و ارتباطاتی پیچیده بر خواهیم خورد. حال سوال اصلی این است؛ در مورد خاشقجی چه چیزی را نمی دانیم؟!

پدربزرگ او محمد خاشقچی،  ترک تبار و پزشک مخصوص شاه عبدالعزیز موسس آل سعود بود. عموی وی "عدنان خاشقچی" است. عدنان خاشقچی دلال اسلحه و تاجر بین المللی عربستانی بود. وی از جمله ثروتمند ترین و بانفوذترین افراد در زمان خود می باشد. او با عوامل CIA، سیاستمدارها و با نفوذترین افراد دنیا ارتباط داشت.

اما از جمله مواردی که در خصوص " عدنان خاشقچی " وجود دارد و شاید برای ما ایرانی ها نیز جالب باشد: او یکی از واسطه های تبادل اسلحه بین ایران و اسراییل در سال ۱۳۶۵ در ازای آزاد سازی گروگان های آمریکایی در لبنان بود که به نام "Iran contra" نامیده می شود که به ماجرای مک‌فارلِیْن و ماجرای ایران گیت نیز معروف است.

او در سال ۱۳۷۰ با یک زن ایرانی به نام "شاه پری زنگنه" ازدواج کرد و تا سال ۱۳۹۳  از او صاحب دو فرزند شد. وی مالک بزرگترین قایق تفریحی جهان به نام " نبیله" بود که به سلطان برونئ فروخت و سلطان هم آن را به "دونالد ترامپ" واگذار کرد. ترامپ نیز مدتی بعد قایق را به "ولید بن طلال" شاهزاده سعودی فروخت تا کازینوی تاج محل را از ورشکستگی نجات دهد. خواهرزاده او "دودی فاید" است، همان میلیاردر مصری که عاشق"پرنسس دایانا" همسر پیشین ولیعهد بریتانیا شد و با او در یک حادثه رانندگی جان باخت. با نگاهی گذرا به پرونده زندگانی این خاندان به این نکته پی خواهیم برد که همواره در بزنگاه ها و برخی از رویدادهای مهم تاریخی این افراد و وابستگان ایشان صاحب کلیدی ترین و مهم ترین نقش ها بوده اند. اما حیاتی ترین و برجسته ترین نقطه این صورت مسئله به نامی پر آوازه، آشنا و مأنوس برای ما باز می گردد: فردی به نام زنگنه !!! که از قضاء هم نام برخی از مسئولین مهم دولتی ما نیز می باشد.

آیا میدانید شاه‌پری زنگنه زن‌عمو جمال خاشقجی و زن عدنان خاشقجی میلیاردر عرب هستش؟
آیا میدانید نام شاه‌پری زنگنه در پرونده فساد مالی (نفتی) مهدی هاشمی، توتال و بسیاری دیگر از قراردادهای نفتی نیز وجود داشته است؟

از جمله نکات قابل توجهی که به چشم می خورد ارتباط تنگاتنگ شاه پری زنگنه با عناصر جریان اصلاحات می باشد. به گزارش گروه فضای مجازی« خبرگزاری دانشجو»، یکی از سایت های حامی هاشمی رفسنجانی گزارش خود در مورد « شاه پری زنگنه» با عنوان: « بانوی ایرانی که به " الهه تجارت" شهره شد، کیست؟ » را از روی این سایت حذف کرد.
البته این گزارش در سایت های مختلف قابل دسترسی است. فارغ از دلایل حذف این گزارش توسط این سایت، این گزارش چه می گوید؟

با ملموس تر شدن احتمال رفع تحریم ها، هیئت های اقتصادی و سیاسی کشورهای اروپایی عازم ایران شدند تا زمینه را برای از سرگیری مبادلات تجاری آماده سازند که یکی از این موارد هیئت یک صد نفره فرانسه بود که طی اقامت خود در تهران به بررسی نیازهای صنعتی ایران، به ویژه در زمینه صنایع خودروسازی پرداخت. در رابطه با این رفت وآمد های سیاسی – اقتصادی نام یک بانوی ایرانی به میان آمده است. بانویی که به نوشته نشریه " ابسسیون" مردان اهل سیاست و تجارت، حسرت دسترسی به دفتر تلفن و ارتباطات او را دارند، بانوی ایرانی ای که در ضیافت های مجلل اروپا هرجا که حاضراست چشم ها را متوجه خود می کند. نام این بانوی ایرانی « شاه پری زنگنه» است که به « الهه تجارت» شهره شده است…
شاه پری در سال های دهه دو هزار میلادی به « کریستوف دو مارژوری» مدیرعامل شرکت توتال در رسیدن به قرار دادهای کلان نفتی و گرفتن سهم عظیم در ذخایر نفت و گاز در پارس جنوبی کمک کرد. شاه پری همچنین به شرکت عظیم فرانسوی استفاده بهینه از آب « وی واندی» کمک کرد تا در تهران ضمن آشنایی با « رضا امرالهی» معاون وقت وزارت انرژی قرار داد عظیمی را با وی به امضا برساند که با آغاز و تشدید تحریم های بین المللی عملیات اجرایی این قرارداد همچنان عقیم مانده است…
نشریه فرانسوی اُبسسیون با نگاهی گذرا به رکود تجارت و اقتصاد بین المللی ایران و غرب در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد می نویسد: « در سال دو هزار و سیزده میلادی حسن روحانی جای احمدی نژاد را گرفت و بار دیگر امید گشوده شدن درهای تجارت به روی صاحبان صنایع فرانسه به یک باره بالا گرفت، ولی مشکل این بود که ده سال دوری از بازار ایران، همه شبکهٔ تجاری فرانسه در این کشور را دچار اختلال کرده بود و اینجاست که بار دیگر در ماه های اخیر تلفن های شاه پری زنگنه یک لحظه هم خاموش نمی شود. »
پس تا اینجا مشخص است که شاه پری زنگنه از دوران خاتمی حداقل دربحث قرارداد شرکت هایی مانند توتال و… دخیل بوده است و ارتباطات تنگاتنگی با دولتمردان اصلاحات خصوصا از نوع کارگزارانی آن مانند بیژن زنگنه، رضا امراللهی و… داشته است.

از سوی دیگر براساس نوشته اُبسسیون، از زمان به قدرت رسیدن اقای روحانی و بازگشت کارگزاران سازندگی دوباره ارتباط با شاه پری برقرار شده است. به نوشته اُبسسیون: « بار دیگر در ماه های اخیر تلفن های شاه پری زنگنه یک لحظه هم خاموش نمی شود. »

اما مهم ترین سوال که همچنان باقی خواهد ماند و انتظار پاسخگویی مسئولان محترم نسبت به آن وجود دارد. آیا این تشابه صرفا اتفاقی رخ داده است یا حاکی از نسب و رابطه ای خانوادگی میان این عروس سعودی و خانواده ای ایرانی است؟! آیا ردپای این تشابه فامیلی در بسیاری از قراردادهای کلان نفتی و مالی در داخل و خارج از کشور که از قضاء کاملا مرتبط با مسئول همنام وی در ایران بوده است نیز اتفاقی می باشد و هیچگونه ارتباط و هماهنگی در پس پرده وجود نداشته است؟! یا آنکه باید خود را مهیا شنیدن حقایقی تلخ و البته تکان دهنده در این خصوص نماییم.

و کلام آخر آنکه نه محکمه ای برپا کرده ایم و نه حکمی صادر نموده ایم، تنها انتظاری که در این خصوص وجود دارد شهامت مسئول ذی ربط و ارائه نمودن توضیحات و مستدلات خود در این خصوص است، انتظار می رود جناب آقای بیژن زنگنه وزیر محترم نفت اصلاحات و سازندگی با سعه صدر و آرامش خاطر کامل، به شفاف سازی و روشنگری در خصوص ارتباط خود با فردی نمایند که ردپای او در برخی از پرونده های فساد مالی و نفتی ملموس و روشن است و از قضاء هم نام ایشان نیز هستند و فعالیت های وی نیز مرتبط با حوزه کاری ایشان می باشد، و ما سراپا گوشیم.

لینک کوتاه مطلب: http://jkarimi.ir/?v=1846

ارسال نظر

لطفا عدد تصویر را در کادر مقابل وارد کنید.